کد خبر : 9544
Print
مدیر آموزش و پرورش سبزوار:

ازدواج و اشتغال؛ بیش ترین دلیل ترک تحصیل دانش آموزان است

جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۵۳

سبزوارنگار/معاون مدیرکل و مدیر آموزش و پرورش سبزوار در چهارمین نشست خبری خود که شامگاه سه شنبه 26دی ماه در محل اداره آموزش و پرورش سبزوار برگزار شد، گفت: سبزوار در جذب بازماندگان از تحصیل و نرخ پوشش تحصیلی؛ مقام سوم استان را کسب کرده است.

Image titleسبزوارنگار/معاون مدیرکل و مدیر آموزش و پرورش سبزوار در چهارمین نشست خبری خود که شامگاه سه شنبه 26دی ماه در محل اداره آموزش و پرورش سبزوار برگزار شد، گفت: سبزوار در جذب بازماندگان از تحصیل و نرخ پوشش تحصیلی؛ مقام سوم استان را کسب کرده است.

به گزارش پایگاه خبری سبزوارنگار؛ حسن محرابی مقدم افزود: بازماندگان تحصیل در دو مقطع متوسطه اول و دوم 550نفر بودند که با پایش نفر به نفر و منزل به منزل، این تعداد به 271 نفر تقلیل یافته است.

وی بیش ترین دلیل ترک تحصیل دانش آموزان در مقطع متوسطه اول و دوم را ازدواج زودرس دختران و اشتغال به کار پسران به دلیل وضعیت اقتصادی ضعیف خانواده ها عنوان کرد.

مدیر آموزش و پرورش سبزوار ادامه داد: بازماندگان از تحصیل کودکان لازم التعلیم 338 نفر بودند که با پی گیری های کارشناسی، این تعداد به 178 نفر تقلیل یافت.

محرابی مقدم کلیه بازماندگان از تحصیل مقطع ابتدایی سبزوار را 325 نفر اعلام کرد که حدود 60 نفر از آن ها را مرتبط با طرح بصائر دانست.

وی در رابطه با طرح بصائر گفت: این ها مدعی هستند؛ آموزش و پرورش ناکارآمد است و نمی تواند مباحث ارزشی را تأمین کند، ما مخالفت کردیم و گفتیم مجری قانون هستیم و همه باید تابع قانون باشیم. به آن ها پیشنهاد دادیم تنها راه داشتن مرکز آموزشی؛ گرفتن مجوز غیرانتفاعی است، در غیر این صورت امکان ادامه کار از طریق آموزش و پرورش را ندارید چرا که اگر نام دانش آموزی در سامانه سناد ثبت نشود؛ به هیچ وجه امکان اخذ آزمون و مدرک وجود ندارد و متأسفانه حق این دانش آموزان دارد ضایع می شود. 

وی متوسط سرانه فضای آموزشی سبزوار را 4متر و هشتاد سانتی متر عنوان کرد، این در حالی است که این سرانه؛ در استان خراسان رضوی 5متر و چهل سانتی متر و در کشور 8 متر می باشد.

معاون مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی خاطر نشان کرد: تعداد 860 بی سواد در شهرستان شناسایی کرده ایم که از این تعداد 380 نفر در کلاس های سوادآموزی شرکت می کنند.

محرابی مقدم حقوق شهروندی، مسؤولیت پذیری، توجه به ارزش ها و هویت بخشی دانش آموزان را از وظایف اصلی آموزش و پرورش دانست و گفت: برای انجام بهینه این وظایف، با شهرداری و شورای شهر، بهزیستی، دانشگاه ها، نیروی انتظامی، مرکز بهداشت، محیط زیست، اداره کار و امور اجتماعی و فرمانداری تفاهم نامه های مختلفی امضا شده است.

وی عنوان کرد: تعداد 12 پروژه نیمه تمام خیَری داریم که بین 10 تا45 درصد پیشرفت داشته اند که از این پروژه ها حدود 4 پروژه تا ابتدای مهر 97 به بهره برداری خواهند رسید.

 مدیر آموزش و پرورش سبزوار افزود: 15درصد کلاس های ما هوشمند است در حالی که نُرم متوسط استان 22درصد است که امیدواریم در آینده ای نزدیک تعداد 40 کلاس هوشمند به کلاس های هوشمند ما اضافه شود.

حسن محرابی مقدم تأکید کرد: با ورود هر نوع کتاب کمک آموزشی و محتوای غیر درسی به مدارس به شدت مخالفیم و با متخلف برخورد خواهیم کرد. 

وی یادآوری نمود: متأسفانه کنکورزدگی حاکم بر کشور؛ شرایطی را برای خانواده ها ایجاد کرده که مدرسه ای را کارآمد می دانند که حتماً به حوزه کنکور و سرعت تست زنی ورود پیدا کند و این معضلی است که آموزش و پرورش گرفتار آن شده است.

مدیر آموزش و پرورش سبزوار ادامه داد: در طرح خرید خدمات آموزشی؛ دولت به ازای هر دانش آموز، مبلغ 520هزار تومان پرداخت می کند و اولیا هیچ پولی پرداخت نمی کنند و مدیر مربوطه، از بین نیروهای جوان و متخصصی که دوره مهارت های تدریس را دیده اند و مورد تأیید گزینش  و حراست هستند، دبیران خود را انتخاب می کند و با اجرای این طرح؛ حوزه آموزش در منطقه روداب چندین پله ارتقا یافته است.

حسن محرابی مقدم خاطر نشان کرد: شورای آموزش و پرورش سبزوار برای چهارمین سال پیاپی مقام اول استان را کسب نمود. کارگروه ماده 18 سبزوار دو سال متوالی است مقام اول استان را اخذ کرده است. همچنین در شورای پشتیبانی نهضت سوادآموزی، مدارس شاهد، امور مالی، نمایشگاه پژوهش، جذب پیش دبستانی مقام اول استان را کسب کرده ایم. در طرح تعالی آموزشگاه های پروفسور پرویز کوشکی و برادران یزدی دو مقام ممتاز کشوری را به دست آوردند.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
گزارش و گفت و گو

لزوم همکاری تمام نهادها برای مقابله با تکدی گری در سبزوار

مشکل اصلاح‌طلبان این است که نمی‌گویند چگونه می‌خواهند شعارهای خود را محقق کنند

امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست

تحمل جامعه؛ حدی دارد

حکیم سبزواری به عنوان خاتم الفلاسفه شناخته می شود

مشکلات حاشیه شهر سبزوار

علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد

مسئولان قدر مردم ایران را ندانستند

عبور از روحانی به عبور از نظام متصل می شود

نشست خبری مسؤولین دانشگاه حکیم سبزواری با اصحاب رسانه شهرستان برگزار شد

رئیس جمهور کمتر از 15 درصد قدرت را در اختیار دارد

مشاورین مدیر آموزش و پرورش سبزوار انتخاب شدند

عرصه سیاست جایی برای ایده آل‌گرایی‌نیست!

ازدواج و اشتغال؛ بیش ترین دلیل ترک تحصیل دانش آموزان است

آیین نامه دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تدوین شد

همنوایی با معترضان با هدف انتقام انتخاباتی از دولت غلط بود

چالش تعطیلی شهربازی سبزوار به روایت سرمایه گذار، شهرداری و اداره برق

دبیرخانه مجازی توسعه پایدار شهرستان سبزوار تشکیل می شود

شفافیت؛ مهمترین رکن بودجه97 است

استبداد راه را بر فریب و دورویی باز می‌کند

مهمترین اولویت های شورای اسلامی شهر سبزوار

همکاری با انجمن اسلامی معلمان برای ما افتخار است

معلمان گاهی به خاطر مطالبات صنفی، برچسب ضد امنیتی می خورند

سرمایه داروسازی طاها، طی سی ماه گذشته، 6برابر شده است

باید تکلیف خود را درباره «پلورالیسم» در جامعه روشن کنیم

گزارش صد‌ روزه و وعده‌هايي که اجرايي نشد!

سخنگوی رسمی انجمن اسلامی معلمان سبزوار معرفی شد

هیأت رئیسه و مسؤولین کمیته های انجمن اسلامی معلمان سبزوار انتخاب شدند

دومین مجمع عمومی انجمن اسلامی معلمان سبزوار برگزار شد

درخواست پست توسط برخی اصلاح طلبان از روحانی؛ وهن اصلاح طلبی است