کد خبر : 9545
Print
معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان سبزوار:

مرمت قنوات؛ راهکار حفظ منابع آب و رونق کشاورزی است

جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۰۴

سبزوارنگار/معاون استاندار و فرماندار ویژه سبزوار گفت: قنوات منابع پایدار آب کشاورزی است که مرمت و لابروبی آنها سبب رونق کشاورزی می شود.

Image titleسبزوارنگار/معاون استاندار و فرماندار ویژه سبزوار گفت: قنوات منابع پایدار آب کشاورزی است که مرمت و لابروبی آنها سبب رونق کشاورزی می شود.


به گزارش سبزوارنگار به نقل از روابط عمومی فرمانداری سبزوار، احمد برادران عصر چهارشنبه در همایش بررسی مشکل قنوات غرب خراسان رضوی در شهر ششتمد شهرستان سبزوار در جمع دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی اظهار کرد : با توجه به کاهش آب چاههای کشاورزی و پدیده خشکسالی توجه به مرمت قنوات یک ضرورت است.


 وی اظهار کرد: از ابتدای سال زراعی تاکنون مقدار بازندگی در این شهرستان کمتر از پنج  میلی متر بوده که این منطقه را  در  شرایط خشک سالی قرار  داده است.


وی اظهار کرد: با توجه به بحران آب و کمی بارندگی ترویج کشت گلخانه ای از منابع درآمد پایدار در مناطق روستایی و تحقق اقتصاد مقاومتی محسوب می شود.


برادران اظهار کرد: سطح زیر گشت گلخانه در این شهرستان از 20 هزار متر مربع در سه سال گذشته به 100 هزار متر مربع در سالجاری افزایش یافته است.


فرماندار ویژه سبزوار همچنین گفت:  سبزوار با تولید  سه هزار و 500 تن ماهی سردابی و گرمابی 34 درصد کل تولید آبزیان خراسان رضوی و مقام نخست تولید ماهی استان را دارد.


وی ادامه داد: یک هفتم قناتهای استان خراسان رضوی در سبزوار قرار دارد که یک چهارم منابع آبی کشاورزی شهرستان را تشکیل می دهند

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: اعتبارمرمت و لابرویی قناتها از 90 میلیارد در سال 1391 به 900 میلیارد ریال برای سال 1397 رسیده که افزایش 10 برابری دارد.


علی مراد اکبری افزود: 50 درصد قناتهای موجود در سطح کشور نیازمند مرمت هستند لذا بازسازی آنها نیاز به اعتبار بیشتری دارد.


وی به تداوم پدیده خشکسالی ظرف 15 سال اخیر و وضعیت نامطلوب منابع آبی اشاره و بیان کرد: قناتها منابع پایدار آب برای بخش کشاورزی هستند لذا باید به مرمت آنها توجه شود.


معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: میزان بارندگی در ایران ظرف 15 سال اخیر 25 درصد کاهش و حجم روان آبها نیز 49 رصد کاهش یافته است. حجم بارندگی امسال نیز نسبت به دوره آماری30 ساله 60 درصد و نسبت به پارسال 30 درصد کمترشده است.


وی به چالش آب در سطح جهان اشاره و بیان کرد: ایران در شرایط اقلیمی خشک و نیمه خشک قرار دارد و میزان بارندگی آن یک سوم جهان و میزان تبخیر در آن سه برابر میانگین جهانی است که نشانگر آسیب پذیری کشور در حوزه منابع آب و خاک است.


اکبری گفت: با وجود خشکسالی در ایران تولید محصولات کشاورزی افزایش یافته که بیانگر استفاده درست از منابع خاک و بهینه سازی مصرف آب در کشور است.

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی نیز در این همایش گفت: پنج شهرستان غرب خراسان رضوی دارای هزار و 700 رشته قنات است که حدود 25 درصد قناتهای کل استان را تشکیل می دهند.


حسین مقصودی افزود: مرمت و لایروبی هر قنات در سبزوار نیازمند 200 میلیون ریال اعتبار است. بخاطر کاهش نزولات آسمانی در این زمینه نیاز به حمایتهای دولت است. نبود کارشناس قنات در مناطق روستایی نیز خطری جدی است زیرا روستاییان در آینده برای رفع مشکلات قناتها دچار مشکل می شوند.

دیگر نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی نیز در این همایش گفت: تراز بخش کشاورزی ایران از منفی هشت میلیارد دلار در چهار سال پیش هم اینک به منفی سه میلیارد دلار رسیده لذا به میزان پنج میلیارد دلار بهبود یافته است.


رمضانعلی سبحانی فر افزود: با وجود اینکه هم اینک 34 درصد اشتغال کشور در بخش کشاورزی می باشد سهم اقتصاد در این بخش 12 درصد است. در سالهای نخست انقلاب جمعیت روستایی کشور 70 درصد بود اما هم اینک به 28 درصد رسیده ولی نگاه مثبت دولتهای یازدهم و دوازدهم به بخش کشاورزی سبب بازگشت مردم به مناطق روستایی شده است.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
آخرین اخبار

اصلاح و توسعه بیش از 19هزار متر شبکه آب در سبزوار

قهرمانی دانشگاه حکیم سبزواری در هندبال دانشجویان پسر منطقه ۹ کشور

ضرورت احداث کتابخانه های عمومی در مناطق حاشیه شهر سبزوار

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

افزایش حقوق بازنشستگان و فرهنگیان یکی از اولویت های بودجه 97 است

تیم والیبال شهرداری سبزوار قهرمان المپیاد ورزش های همگانی شد

نشست مشترک شورای معاونین آموزش و پرورش با شهردار و شورای شهر سبزوار

تفاهمنامه همکاری بین دانشگاه حکیم سبزواری و دانشگاه های افغانستان منعقد شد

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

رئیس جمهور کمتر از 15 درصد قدرت را در اختیار دارد

تولید۳۸۰ هزار نشاء گل در گلخانه های شهرداری سبزوار

افزایش تخت های بیمارستانی در سبزوار

ديكتاتور، تنهاست

مشاورین مدیر آموزش و پرورش سبزوار انتخاب شدند

عرصه سیاست جایی برای ایده آل‌گرایی‌نیست!

توان تولید چاه شماره یک روداب 18 لیتر برثانیه افزایش یافت

آئین تودیع و معارفه رئیس اداره زندان سبزوار برگزار شد

روایت وزیر اطلاعات از نقطه شروع اغتشاشات اخیر

جامعه زخم‌خورده اژدهای کومودو

۴۰درصد شهر سبزوار تحت پوشش طرح تفکیک زباله قرار گرفته است

ارزیابی کارنامه شبکه های اجتماعی در اعتراضات اخیر

سهم خواهی بی ثمر

شرکت آبفای سبزوار400میلیارد ریال پروژه دردست اقدام دارد

مرمت قنوات؛ راهکار حفظ منابع آب و رونق کشاورزی است

ازدواج و اشتغال؛ بیش ترین دلیل ترک تحصیل دانش آموزان است

50 درصد مدارس کشور نیاز به تخریب و بازسازی دارد

نیاز مسکن مهر به سه هزار کلاس درس جدید

بیانیه انجمن اسلامی معلمان سبزوار پیرامون اعتراضات اخیر کشور

انتقاد حق مردم است

بازخوانی حادثه‌های اخیر و مساله‌ی امنیت ایران