کد خبر : 9545
Print
معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان سبزوار:

مرمت قنوات؛ راهکار حفظ منابع آب و رونق کشاورزی است

جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۰۴

سبزوارنگار/معاون استاندار و فرماندار ویژه سبزوار گفت: قنوات منابع پایدار آب کشاورزی است که مرمت و لابروبی آنها سبب رونق کشاورزی می شود.

Image titleسبزوارنگار/معاون استاندار و فرماندار ویژه سبزوار گفت: قنوات منابع پایدار آب کشاورزی است که مرمت و لابروبی آنها سبب رونق کشاورزی می شود.


به گزارش سبزوارنگار به نقل از روابط عمومی فرمانداری سبزوار، احمد برادران عصر چهارشنبه در همایش بررسی مشکل قنوات غرب خراسان رضوی در شهر ششتمد شهرستان سبزوار در جمع دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی اظهار کرد : با توجه به کاهش آب چاههای کشاورزی و پدیده خشکسالی توجه به مرمت قنوات یک ضرورت است.


 وی اظهار کرد: از ابتدای سال زراعی تاکنون مقدار بازندگی در این شهرستان کمتر از پنج  میلی متر بوده که این منطقه را  در  شرایط خشک سالی قرار  داده است.


وی اظهار کرد: با توجه به بحران آب و کمی بارندگی ترویج کشت گلخانه ای از منابع درآمد پایدار در مناطق روستایی و تحقق اقتصاد مقاومتی محسوب می شود.


برادران اظهار کرد: سطح زیر گشت گلخانه در این شهرستان از 20 هزار متر مربع در سه سال گذشته به 100 هزار متر مربع در سالجاری افزایش یافته است.


فرماندار ویژه سبزوار همچنین گفت:  سبزوار با تولید  سه هزار و 500 تن ماهی سردابی و گرمابی 34 درصد کل تولید آبزیان خراسان رضوی و مقام نخست تولید ماهی استان را دارد.


وی ادامه داد: یک هفتم قناتهای استان خراسان رضوی در سبزوار قرار دارد که یک چهارم منابع آبی کشاورزی شهرستان را تشکیل می دهند

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: اعتبارمرمت و لابرویی قناتها از 90 میلیارد در سال 1391 به 900 میلیارد ریال برای سال 1397 رسیده که افزایش 10 برابری دارد.


علی مراد اکبری افزود: 50 درصد قناتهای موجود در سطح کشور نیازمند مرمت هستند لذا بازسازی آنها نیاز به اعتبار بیشتری دارد.


وی به تداوم پدیده خشکسالی ظرف 15 سال اخیر و وضعیت نامطلوب منابع آبی اشاره و بیان کرد: قناتها منابع پایدار آب برای بخش کشاورزی هستند لذا باید به مرمت آنها توجه شود.


معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: میزان بارندگی در ایران ظرف 15 سال اخیر 25 درصد کاهش و حجم روان آبها نیز 49 رصد کاهش یافته است. حجم بارندگی امسال نیز نسبت به دوره آماری30 ساله 60 درصد و نسبت به پارسال 30 درصد کمترشده است.


وی به چالش آب در سطح جهان اشاره و بیان کرد: ایران در شرایط اقلیمی خشک و نیمه خشک قرار دارد و میزان بارندگی آن یک سوم جهان و میزان تبخیر در آن سه برابر میانگین جهانی است که نشانگر آسیب پذیری کشور در حوزه منابع آب و خاک است.


اکبری گفت: با وجود خشکسالی در ایران تولید محصولات کشاورزی افزایش یافته که بیانگر استفاده درست از منابع خاک و بهینه سازی مصرف آب در کشور است.

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی نیز در این همایش گفت: پنج شهرستان غرب خراسان رضوی دارای هزار و 700 رشته قنات است که حدود 25 درصد قناتهای کل استان را تشکیل می دهند.


حسین مقصودی افزود: مرمت و لایروبی هر قنات در سبزوار نیازمند 200 میلیون ریال اعتبار است. بخاطر کاهش نزولات آسمانی در این زمینه نیاز به حمایتهای دولت است. نبود کارشناس قنات در مناطق روستایی نیز خطری جدی است زیرا روستاییان در آینده برای رفع مشکلات قناتها دچار مشکل می شوند.

دیگر نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی نیز در این همایش گفت: تراز بخش کشاورزی ایران از منفی هشت میلیارد دلار در چهار سال پیش هم اینک به منفی سه میلیارد دلار رسیده لذا به میزان پنج میلیارد دلار بهبود یافته است.


رمضانعلی سبحانی فر افزود: با وجود اینکه هم اینک 34 درصد اشتغال کشور در بخش کشاورزی می باشد سهم اقتصاد در این بخش 12 درصد است. در سالهای نخست انقلاب جمعیت روستایی کشور 70 درصد بود اما هم اینک به 28 درصد رسیده ولی نگاه مثبت دولتهای یازدهم و دوازدهم به بخش کشاورزی سبب بازگشت مردم به مناطق روستایی شده است.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
آخرین اخبار

مجوز هفته نامه ملک بیداری ویژه سبزوار صادر شد

افکار عمومي و چند نکته ! ​

دفتر صنایع دانشگاه حکیم سبزواری با حضور مسولان و فعالان عرصه صنعت سبزوار و مسولان و اساتید دانشگاه افتتاح شد

بیش از 9 هزار دانش آموز سبزواری خدمات دندانپزشکی گرفتند

تقدیر از فرماندار ویژه سبزوار به عنوان مقام برتر استان در جشن نوروزگاه

ذخیره ۴۰هزار تن گندم در سیلوهای سبزوار

لزوم همکاری تمام نهادها برای مقابله با تکدی گری در سبزوار

مشکل اصلاح‌طلبان این است که نمی‌گویند چگونه می‌خواهند شعارهای خود را محقق کنند

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

حمایت از کالای ایرانی به فرهنگ سازی نیاز دارد

از شریعتی ساواکی تا مصدق انگلیسی!!

دولت تا اطلاع ثانوی تدارکاتچی است!

برای مردی از تبار خدمت و فروتنی!

وضعیت مرکز معاینه فنی خودرو سبک بیهقی سبزوار افتضاح است

امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست

هلال احمر در نهادینه سازی فرهنگ رانندگی پیشگام است

تحمل جامعه؛ حدی دارد

نباید در اطلاعات مردم سرک کشیده شود

⁣رفراندوم حقِ نسلِ جدید است

سبزوار؛ خانه تاریخی استیری

حذف کنکور 97 برای هنرجویان شاخه فنی و حرفه‌ای

افشای اطلاعات شخصی مشترکان توسط اپراتورها ممنوع شد

سالانه ۱۶۰ نخبه به جمعیت نخبگان خراسان رضوی افزوده می شود

تصفیه ‌خانه شهرک صنعتی سبزوار احداث می شود

کسب مقام دوم رقابت های قهرمانی هندبال دختران دانشجوی دانشگاه های منطقه ۹ کشور توسط تیم دانشگاه حکیم سبزواری

چرا سیاست در ایران بسیار جذاب است؟

بزرگداشت حکیم حاج ملاهادی سبزواری در سبزوار

پژوهشگران برتر دانشگاه حکیم سبزواری تقدیر شدند

حکیم سبزواری به عنوان خاتم الفلاسفه شناخته می شود

حمید ضیایی‌پرور مدیرکل مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها شد