کد خبر : 9547
Print
​​حیدر بایزیدی

سهم خواهی بی ثمر

جمعه ۲۷ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۴۷

Image titleسبزوارنگار/سهم خواهی بی ثمر

حیدر بایزیدی*

از دیدگاه تعلیم و تربیتی برای تعیین سرانه یا درآمد ملی نیازی به اندازه گیری شاخص های اقتصادی نداریم ،کافیست فعالیت های مدارس را درست و حساب شده ارزیابی کنیم ،اگر محیط های آموزشی غنی باشند ،معلمان توانمند و روش های آموزشی خلاق و نوآورانه باشد ،باید بدانیم نسلی در حال تربیت هستند که جامعه ایی توانمند و توسعه یافته را بوجود می اورند به بیانی دیگر نطفه های توسعه در مدارس بسته می شود ،سرمایه های ما در چاههای نفت یا بانک ها نیستند ،سرمایه های ما دانش آموزانی هستند که در مدارس پشت میز و نیمکت های آهنین نشسته اند !
سرمایه های ما دانش آموزانی  هستند که با گذشت چندین روز از وقوع زمین لرزه کرمانشاه ،هنوز چشم براه کانکس هایی هستند که سر پناه آنها ،در خانه یا کلاس های درس باشد !
سرمایه های ما دانش آموزانی هستند که به جای ترسیم جامعه ایی توسعه یافته توسط آنان در آینده ،زنده ،زنده در آتش دبستان شین آباد می سوزند !
سرمایه های ما دانش آموزانی هستند که هر ساله تعداد زیادی از آنان را در اتوبوس های مرگ پرپرمی کنیم!
سرمایه های ما دانش آموزانی هستند که معلم آنها زیر آوار دیوار مدرسه برای همیشه با آنها وداع می کند !
اگر این نوع برخوردها با سرمایه های انسانی را جزء اتفاقات طبیعی بدانیم که می تواند در هر کشور و در هر دوره ای اتفاق بیفتد اما اختصاص بودجه سالیانه به آموزش و پرورش از سوی دولت ها و تائید آن توسط وکلای ملت ،این نکته را یاد آور می کند که؛نگاه دولت ها در طی سالیان متمادی به آموزش و پرورش تغییر نکرده است و وزرا فقط مهرهای شطرنج جناح های سیاسی حاکم بر کشور هستند ، به بیانی دیگر آموزش و پرورش اولویت هیچ دولتی نبوده است !
در دولت دوم تدبیر و امید هم در حالیکه انتظار پیشنهاد بودجه 45 هزار میلیارد تومانی برای آموزش و پرورش می رفت اما اختصاص سهم 36 هزار میلیارد تومان از بودجه سالیانه علاوه برآنکه ،تدبیر تدبیرگران ،برای فرهنگیان را بیش از هر زمانی دیگر به چالش می کشاند ،نوید بحران های جدید تر و عمیق تری را در آموزش وپرورش می دهد.
بحران های که می تواند ناشی از افزایش هزینه حامل های انرژی یا کسری 6 هزار میلیارد تومانی بودجه در سال گذشته باشد!
بحران های که می تواند از 30 درصد مدارس فرسوده کشور یا نبود اعتبارات برای نگهداری مدارس و تهیه ملزومات ویا کاهش 19درصدی بودجه در بخش نوسازی ،توسعه و تجهیز مدارس نشات بگیرد !
با تصویب این بودجه ،عدالت آموزشی قید شده در سند تحول بنیادین ، (به واسطه عدم توانایی رقابت  بین مدارس دولتی با  مدارس غیر دولتی )عملا به وادی فراموشی سپرده می شود .طبقات مرفه جامعه با ثروت و تمکن مالی زیاد می توانند به مانند قرون وسطی هر روز از امکانات آموزشی جدیدتر و بیشتری بهرمند می شوند و طبقات متوسط و پائین جامعه  روز به روز از امکانات و تجهیزات آموزشی ،بیشتر فاصله می گیرند .
از نظام رتبه بندی که قرار بود به واسطه ارتقاء وضعیت معیشت معلمان ،جایگاه اجتماعی آنان را به عنوان یکی از اصلی ترین گروههای مورد اعتماد جامعه ،منزلت ببخشد شعارهایی باقی می ماند که تنها توهین به شعور معلمان محسوب می شود!
هر چند تمرکز زدایی در آموزش و پرورش امری اجتناب ناپذیر و وزارت آموزش و پرورش در دولت قبل ،عملا در اجرای این طرح ناتوان ماند، اما تصویب استانی شدن بودجه در آموزش و پرورش (اختصاص تقریبا 33 هزار میلیارد تومان) به علت در آمد زا نبودن آموزش و پرورش و در اولویت قرار نگرفتن آن در برنامه های استانداران از یک سو و منابع و درآمد های متفاوت در استان ها از سوی دیگر ،باعث می شود هزینه هایی به مراتب جبران ناپذیر تر بر استان ها و مخصوصا استان های محروم تر تحمیل و شاهد کسری بودجه بیشتر ،از حال حاضر باشیم به بیان دیگر با استانی شدن این بودجه کانون بحران ها را به استان ها منتقل می کنیم با این تفاوت که درجه شدت آنها خیلی بیشتر از وضعیت فعلی خواهد بود .
با همه مواردی که ذکر شد ،لازم است افزایش تامین هزینه های دانش آموزان مناطق محروم ،بودجه فعالیت های تربیت بدنی  ،توجه ویژه به آموزش های پیش دبستانی ،در بودجه بیان شود  ،اما کاهش بودجه در سایر بخش ها یا هر بخشی از وزارتخانه آموزش و پرورش ،فاجعه و صدمات جبران ناپذیری بر پیکره ی این وزارتخانه وارد می کند .

واقعیت آنکه سرمایه گذاری در آموزش عمومی ،سرمایه گذاری در ساخت آینده بلند مدت کشور است ،برخورداری از شهروندانی توسعه طلب ،پذیرنده نوآوری ،ماهر ،توانمند ،مسئولیت پذیر ،مشارکت جو و دین دار مستلزم اختصاص سرمایه هایی به مراتب بیشتر از این اعداد و ارقام است .اینکه بدون اختصاص سرانه مورد نیاز مدارس ،و تنها با اتکا به جیب مردم ،از مدیران مدارس بخواهیم نسلی دانش دوست ،متفکر و خلاق ،مسلط برمهارت های علمی –کاربردی برای دست یابی به آینده ای بهتر را تربیت کنند نوعی آب در هاون کوبیدنی است که خروجی آن شهروندانی بی بهره از آگاهی و مهارت های لازم برای زندگی هستند .
آنچه مسلم است اینکه آموزش و پرورش پله های موفقیت را طی نخواهد کرد ،مگر آنکه همه ی دست اندرکاران ،از مدرسه تا منطقه ،از منطقه تا استان ودر سطح کلان کشوری و وزارتی تمام نیروهای ستاد خود را در برابر اهداف و برنامه های آموزش و پرورش مسول بدانند .ولی درعمل نگاهی به بودجه پیش بینی شده (بیناد سعدی 12 میلیارد ،شورای سیاست گذاری حوزه های علمیه خواهران 271 میلیارد،....)احساسی را در اذهان متبادر می سازد که گفتن و نوشتن آن ممکن نیست .

*کارشناس ارشد علوم تربیتی شاغل در آموزش و پرورش منطقه زیویه

مطالب ارزشمندتان را برای ما به آدرس: sabzevarnegar@gmail.com ارسال کنید.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
یادداشت ها

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

نوید بازگشت امید به سیاست ایران!

از انقلاب دفاع می کنم

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

دوازده اشتباه جمعی زمانه ی انقلاب 57

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

جامعه زخم‌خورده اژدهای کومودو

ارزیابی کارنامه شبکه های اجتماعی در اعتراضات اخیر

سهم خواهی بی ثمر

بیانیه انجمن اسلامی معلمان سبزوار پیرامون اعتراضات اخیر کشور

بازخوانی حادثه‌های اخیر و مساله‌ی امنیت ایران

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟

علوم اجتماعی و محدودیت‌های قدرت

چهار بحران در مقابل تمدن ایران!

شکست را بپذیریم!

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله ۲۱آبان۹۶ غرب کشور(قسمت پنجم)

چگونه می توانیم یک "معلم الهام بخش" باشیم؟

آيا بودجه 97 آموزش‌‌و‌پرورش، بودجه‌اي متفاوت است؟

جامعه ی مدنی مهمترین رکن اصلاح و توسعه ی جامعه

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله 21 آبان۹۶ غرب کشور(قسمت چهارم) ​

گزارش صد‌ روزه و وعده‌هايي که اجرايي نشد!

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله ۲۱آبان۹۶ غرب کشور (قسمت سوم)

چگونه می توانیم" شهری شاد" داشته باشیم؟

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله 21آبان۹۶ غرب کشور (قسمت دوم)