کد خبر : 9547
Print
​​حیدر بایزیدی

سهم خواهی بی ثمر

جمعه ۲۷ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۴۷

Image titleسبزوارنگار/سهم خواهی بی ثمر

حیدر بایزیدی*

از دیدگاه تعلیم و تربیتی برای تعیین سرانه یا درآمد ملی نیازی به اندازه گیری شاخص های اقتصادی نداریم ،کافیست فعالیت های مدارس را درست و حساب شده ارزیابی کنیم ،اگر محیط های آموزشی غنی باشند ،معلمان توانمند و روش های آموزشی خلاق و نوآورانه باشد ،باید بدانیم نسلی در حال تربیت هستند که جامعه ایی توانمند و توسعه یافته را بوجود می اورند به بیانی دیگر نطفه های توسعه در مدارس بسته می شود ،سرمایه های ما در چاههای نفت یا بانک ها نیستند ،سرمایه های ما دانش آموزانی هستند که در مدارس پشت میز و نیمکت های آهنین نشسته اند !
سرمایه های ما دانش آموزانی  هستند که با گذشت چندین روز از وقوع زمین لرزه کرمانشاه ،هنوز چشم براه کانکس هایی هستند که سر پناه آنها ،در خانه یا کلاس های درس باشد !
سرمایه های ما دانش آموزانی هستند که به جای ترسیم جامعه ایی توسعه یافته توسط آنان در آینده ،زنده ،زنده در آتش دبستان شین آباد می سوزند !
سرمایه های ما دانش آموزانی هستند که هر ساله تعداد زیادی از آنان را در اتوبوس های مرگ پرپرمی کنیم!
سرمایه های ما دانش آموزانی هستند که معلم آنها زیر آوار دیوار مدرسه برای همیشه با آنها وداع می کند !
اگر این نوع برخوردها با سرمایه های انسانی را جزء اتفاقات طبیعی بدانیم که می تواند در هر کشور و در هر دوره ای اتفاق بیفتد اما اختصاص بودجه سالیانه به آموزش و پرورش از سوی دولت ها و تائید آن توسط وکلای ملت ،این نکته را یاد آور می کند که؛نگاه دولت ها در طی سالیان متمادی به آموزش و پرورش تغییر نکرده است و وزرا فقط مهرهای شطرنج جناح های سیاسی حاکم بر کشور هستند ، به بیانی دیگر آموزش و پرورش اولویت هیچ دولتی نبوده است !
در دولت دوم تدبیر و امید هم در حالیکه انتظار پیشنهاد بودجه 45 هزار میلیارد تومانی برای آموزش و پرورش می رفت اما اختصاص سهم 36 هزار میلیارد تومان از بودجه سالیانه علاوه برآنکه ،تدبیر تدبیرگران ،برای فرهنگیان را بیش از هر زمانی دیگر به چالش می کشاند ،نوید بحران های جدید تر و عمیق تری را در آموزش وپرورش می دهد.
بحران های که می تواند ناشی از افزایش هزینه حامل های انرژی یا کسری 6 هزار میلیارد تومانی بودجه در سال گذشته باشد!
بحران های که می تواند از 30 درصد مدارس فرسوده کشور یا نبود اعتبارات برای نگهداری مدارس و تهیه ملزومات ویا کاهش 19درصدی بودجه در بخش نوسازی ،توسعه و تجهیز مدارس نشات بگیرد !
با تصویب این بودجه ،عدالت آموزشی قید شده در سند تحول بنیادین ، (به واسطه عدم توانایی رقابت  بین مدارس دولتی با  مدارس غیر دولتی )عملا به وادی فراموشی سپرده می شود .طبقات مرفه جامعه با ثروت و تمکن مالی زیاد می توانند به مانند قرون وسطی هر روز از امکانات آموزشی جدیدتر و بیشتری بهرمند می شوند و طبقات متوسط و پائین جامعه  روز به روز از امکانات و تجهیزات آموزشی ،بیشتر فاصله می گیرند .
از نظام رتبه بندی که قرار بود به واسطه ارتقاء وضعیت معیشت معلمان ،جایگاه اجتماعی آنان را به عنوان یکی از اصلی ترین گروههای مورد اعتماد جامعه ،منزلت ببخشد شعارهایی باقی می ماند که تنها توهین به شعور معلمان محسوب می شود!
هر چند تمرکز زدایی در آموزش و پرورش امری اجتناب ناپذیر و وزارت آموزش و پرورش در دولت قبل ،عملا در اجرای این طرح ناتوان ماند، اما تصویب استانی شدن بودجه در آموزش و پرورش (اختصاص تقریبا 33 هزار میلیارد تومان) به علت در آمد زا نبودن آموزش و پرورش و در اولویت قرار نگرفتن آن در برنامه های استانداران از یک سو و منابع و درآمد های متفاوت در استان ها از سوی دیگر ،باعث می شود هزینه هایی به مراتب جبران ناپذیر تر بر استان ها و مخصوصا استان های محروم تر تحمیل و شاهد کسری بودجه بیشتر ،از حال حاضر باشیم به بیان دیگر با استانی شدن این بودجه کانون بحران ها را به استان ها منتقل می کنیم با این تفاوت که درجه شدت آنها خیلی بیشتر از وضعیت فعلی خواهد بود .
با همه مواردی که ذکر شد ،لازم است افزایش تامین هزینه های دانش آموزان مناطق محروم ،بودجه فعالیت های تربیت بدنی  ،توجه ویژه به آموزش های پیش دبستانی ،در بودجه بیان شود  ،اما کاهش بودجه در سایر بخش ها یا هر بخشی از وزارتخانه آموزش و پرورش ،فاجعه و صدمات جبران ناپذیری بر پیکره ی این وزارتخانه وارد می کند .

واقعیت آنکه سرمایه گذاری در آموزش عمومی ،سرمایه گذاری در ساخت آینده بلند مدت کشور است ،برخورداری از شهروندانی توسعه طلب ،پذیرنده نوآوری ،ماهر ،توانمند ،مسئولیت پذیر ،مشارکت جو و دین دار مستلزم اختصاص سرمایه هایی به مراتب بیشتر از این اعداد و ارقام است .اینکه بدون اختصاص سرانه مورد نیاز مدارس ،و تنها با اتکا به جیب مردم ،از مدیران مدارس بخواهیم نسلی دانش دوست ،متفکر و خلاق ،مسلط برمهارت های علمی –کاربردی برای دست یابی به آینده ای بهتر را تربیت کنند نوعی آب در هاون کوبیدنی است که خروجی آن شهروندانی بی بهره از آگاهی و مهارت های لازم برای زندگی هستند .
آنچه مسلم است اینکه آموزش و پرورش پله های موفقیت را طی نخواهد کرد ،مگر آنکه همه ی دست اندرکاران ،از مدرسه تا منطقه ،از منطقه تا استان ودر سطح کلان کشوری و وزارتی تمام نیروهای ستاد خود را در برابر اهداف و برنامه های آموزش و پرورش مسول بدانند .ولی درعمل نگاهی به بودجه پیش بینی شده (بیناد سعدی 12 میلیارد ،شورای سیاست گذاری حوزه های علمیه خواهران 271 میلیارد،....)احساسی را در اذهان متبادر می سازد که گفتن و نوشتن آن ممکن نیست .

*کارشناس ارشد علوم تربیتی شاغل در آموزش و پرورش منطقه زیویه

مطالب ارزشمندتان را برای ما به آدرس: sabzevarnegar@gmail.com ارسال کنید.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
آخرین اخبار

مجوز هفته نامه ملک بیداری ویژه سبزوار صادر شد

افکار عمومي و چند نکته ! ​

دفتر صنایع دانشگاه حکیم سبزواری با حضور مسولان و فعالان عرصه صنعت سبزوار و مسولان و اساتید دانشگاه افتتاح شد

بیش از 9 هزار دانش آموز سبزواری خدمات دندانپزشکی گرفتند

تقدیر از فرماندار ویژه سبزوار به عنوان مقام برتر استان در جشن نوروزگاه

ذخیره ۴۰هزار تن گندم در سیلوهای سبزوار

لزوم همکاری تمام نهادها برای مقابله با تکدی گری در سبزوار

مشکل اصلاح‌طلبان این است که نمی‌گویند چگونه می‌خواهند شعارهای خود را محقق کنند

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

حمایت از کالای ایرانی به فرهنگ سازی نیاز دارد

از شریعتی ساواکی تا مصدق انگلیسی!!

دولت تا اطلاع ثانوی تدارکاتچی است!

برای مردی از تبار خدمت و فروتنی!

وضعیت مرکز معاینه فنی خودرو سبک بیهقی سبزوار افتضاح است

امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست

هلال احمر در نهادینه سازی فرهنگ رانندگی پیشگام است

تحمل جامعه؛ حدی دارد

نباید در اطلاعات مردم سرک کشیده شود

⁣رفراندوم حقِ نسلِ جدید است

سبزوار؛ خانه تاریخی استیری

حذف کنکور 97 برای هنرجویان شاخه فنی و حرفه‌ای

افشای اطلاعات شخصی مشترکان توسط اپراتورها ممنوع شد

سالانه ۱۶۰ نخبه به جمعیت نخبگان خراسان رضوی افزوده می شود

تصفیه ‌خانه شهرک صنعتی سبزوار احداث می شود

کسب مقام دوم رقابت های قهرمانی هندبال دختران دانشجوی دانشگاه های منطقه ۹ کشور توسط تیم دانشگاه حکیم سبزواری

چرا سیاست در ایران بسیار جذاب است؟

بزرگداشت حکیم حاج ملاهادی سبزواری در سبزوار

پژوهشگران برتر دانشگاه حکیم سبزواری تقدیر شدند

حکیم سبزواری به عنوان خاتم الفلاسفه شناخته می شود

حمید ضیایی‌پرور مدیرکل مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها شد