کد خبر : 9548
Print
مهران صولتی:

ارزیابی کارنامه شبکه های اجتماعی در اعتراضات اخیر

جمعه ۲۷ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۴

Image titleسبزوارنگار/ارزیابی کارنامه شبکه های اجتماعی در اعتراضات اخیر!

مهران صولتی*

در شماره آذرماه ماهنامه اندیشه پویا، ترجمه پژوهشی در موضوع؛ رسانه های اجتماعی و دموکراسی منتشر شده است با عنوان؛" خدمت و خیانت رسانه های اجتماعی". نویسندگان این مقاله کوشیده اند تا این ادعا را به محک آزمون بگذارند که؛ "وجود شبکه های اجتماعی به نفع دموکراسی است!". و لذا  به معرفی سه تصویر متفاوت از این شبکه ها در جهان امروز پرداخته اند؛ تکنولوژی رهایی بخش، تکنولوژی سرکوب و تکنولوژی جنجال آفرین! نویسندگان تجربه بهار عربی را زاییده تلقی رهایی بخش از شبکه های اجتماعی می دانند و اعتقاد دارند که جوانان پرشور و دموکراسی خواه کوشیدند تا به کمک این تکنولوژی نوعی بسیج توده ای را در برابر استبداد سامان دهند. ولی نویسندگان معتقدند غفلت از جنبه های سرکوب گر این شبکه ها می تواند برای آزادیخواهان زیانبار باشد! حکومت ها معمولا برای مقابله با محتوای رهایی بخش این شبکه ها از سه تاکتیک سرکوبگر بهره می گیرند؛ ایجاد ترس در استفاده کنندگان از این شبکه ها، ایجاد اصطکاک بر سر راه ارسال پیام ها از طریق سانسور یا فیلتر، و نهایتا به راه انداختن سیلابی از پیام های تایید کننده عملکرد حکومت ها! همچنین نویسندگان معتقدند که امروزه شبکه های اجتماعی به فرصتی برای تبلیغات جنجالی گروه های آنارشیست و افراطی تبدیل شده اند که می توانند بنیان دموکراسی در جهان را با مخاطره جدی مواجه سازند! در مجموع نویسندگان همه را دعوت به وداع با خوشبینی تام نسبت به کارکردهای رهایی بخش این شبکه ها و جدی گرفتن ابعاد نگران کننده آن می کنند! 

اگر بخواهیم بر اساس تقسیم بندی پژوهش اخیر درباره کارکرد شبکه های اجتماعی به ویژه تلگرام در مورد ناآرامی های اخیر کشور داوری کنیم چه تحلیلی می توانیم ارائه کنیم؟ واقعیت این است که اگر چه تلگرام در ابتدای اعتراضات اخیر کارکردی رهایی بخش یافت ولی به سرعت تحت تاثیر تحریکات یک کانال جنجال آفرین قرار گرفت! کانالی که در ادامه کوشید تا با تحریف برخی از صداهای موافق حق اعتراض ولی مخالف با فرایند تخریب، نوعی حقانیت برای نوع خاصی از اعتراضات فراهم آورد! به عبارت دیگر در ایران هم این شبکه ها کارکرد دوگانه خود را به رخ کشیدند! از سوی دیگر حکومت نیز فقط در دو فاز اول ایجاد اختلال موفق بود؛ ایجاد ترس و فیلتر! سرعت حوادث به قدری زیاد بود که امکان شکل گیری سیلابی از پیام های تایید آمیز برای عملکرد حکومت فراهم نشد. از سوی دیگر انتشار مجموعه وسیعی از تحلیل های انتقادی در شبکه های اجتماعی که عمدتا "ناشنوایی سیستماتیک" حکومت نسبت به اقشار فرودست و مطالبات ایشان را علت شکل گیری اعتراضات تلقی می کردند، در افزایش حساسیت جامعه نسبت به بخش های فراموش شده ای از مردم موثر بود! ویژگی برجسته این تحلیل ها افزایش حساسیت عمومی بدون القای پیام ناامیدی نسبت به حل آنها بود که به عکس می توانست منجر به حساسیت زدایی شود!  به عبارت دیگر اعتراضات اگر چه موفق شد تا مساله فرودستان را به یک "دغدغه" برای جامعه تبدیل کند ولی هنوز تا تلقی آن به عنوان یک مساله اجتماعی فاصله وجود دارد!

نکته نهایی: اعتراضات دی ماه آزمونی واقعی برای کارکرد شبکه های اجتماعی در ایران بود! مجموعه ای از نارسایی های ساختاری از جمله بحران اعتماد عمومی به رسانه ملی، فقدان شخصیت ها و نهادهای مورد وثوق، ناامیدی فزاینده به بهبود اوضاع و عدم اقناع نسبت به سیاست های منطقه ای نشان داد که چگونه شبکه های اجتماعی می توانند ابعاد وخیم و بحرانی  مناسبات حکومت- ملت را به تصویر بکشند! بحران هایی که در صورت تغافل حکومت از ایجاد اصلاحات واقعی می تواند به تهدید امنیت ملی و تمامیت ارضی ایران بینجامد!

*دانشجوی دکترای جامعه شناسی

مطالب ارزشمندتان را برای ما به آدرس: sabzevarnegar@gmail.com ارسال کنید.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
آخرین اخبار

عبور از روحانی به عبور از نظام متصل می شود

پنجمین جلسه استقبال از بهار ۹۷ در سبزوار برگزار شد

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

نوید بازگشت امید به سیاست ایران!

از انقلاب دفاع می کنم

مدرسه جعبه سیاه جامعه است

گفتمان اعضای پیشتازان و شوراهای دانش آموزی با فرماندار شهرستان سبزوار

هیچکس در پاسخگویی به مردم مستثنا نیست

کسب دو مدال برنز توسط تیم کاراته دختران دانشگاه حکیم سبزواری در مسابقات کاراته دانشگاه های منطقه ۹ کشور

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

نشست خبری مسؤولین دانشگاه حکیم سبزواری با اصحاب رسانه شهرستان برگزار شد

زنگ انقلاب در مدارس شهرستان سبزوار نواخته شد

زنگ انقلاب در سبزوار نواخته شد(تصویری)

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

دوازده اشتباه جمعی زمانه ی انقلاب 57

نقشه جدید دشمن؛ نفوذ از ناحیه اقتصادی است

اصلاح و توسعه بیش از 19هزار متر شبکه آب در سبزوار

قهرمانی دانشگاه حکیم سبزواری در هندبال دانشجویان پسر منطقه ۹ کشور

ضرورت احداث کتابخانه های عمومی در مناطق حاشیه شهر سبزوار

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

افزایش حقوق بازنشستگان و فرهنگیان یکی از اولویت های بودجه 97 است

تیم والیبال شهرداری سبزوار قهرمان المپیاد ورزش های همگانی شد

نشست مشترک شورای معاونین آموزش و پرورش با شهردار و شورای شهر سبزوار

تفاهمنامه همکاری بین دانشگاه حکیم سبزواری و دانشگاه های افغانستان منعقد شد

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

رئیس جمهور کمتر از 15 درصد قدرت را در اختیار دارد

تولید۳۸۰ هزار نشاء گل در گلخانه های شهرداری سبزوار

افزایش تخت های بیمارستانی در سبزوار

ديكتاتور، تنهاست

مشاورین مدیر آموزش و پرورش سبزوار انتخاب شدند