کد خبر : 9566
Print
سبزوارنگار:

ضرورت احداث کتابخانه های عمومی در مناطق حاشیه شهر سبزوار

جمعه ۲۷ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۳۵

Image titleسبزوارنگار/مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی گفت: در سال جاری حدود ۵۵ میلیارد ریال برای توسعه و تکمیل کتابخانه های این استان اختصاص یافته که نسبت به سال گذشته ۲۵۰ درصد افزایش داشته است.

به گزارش سبزوارنگار به نقل از روابط عمومی شهرداری سبزوار، حسین اکبری در آئین تجلیل از خیران کتابخانه ساز سبزوار افزود: طی سال های گذشته بطور میانگین بین ۲۰ تا ۲۵ میلیارد ریال در بخش توسعه کتابخانه های خراسان رضوی تخصیص می یافت.

وی اظهار کرد: با توجه به توسعه کتابخانه ها، شاداب سازی و فعال کردن بخش های کودک از ابتدای سالجاری تاکنون تعداد مراجعان به کتابخانه های نهادی و مشارکتی ۲۰ درصد و امانت کتاب نیز ۱۰ درصد افزایش یافته است.

اکبری با اشاره به کمبود فضای کتابخانه در خراسان رضوی ادامه داد: استاندارد این فضا در کشور وجود یک کتابخانه به ازای هر ۲۵ هزار نفر می باشد در حالیکه هشت شهر استان و برخی روستاهای بالای پنج هزار نفر جمعیت محروم از کتابخانه است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی خاطر نشان کرد: برای جذب خیران به موضوع کتابخانه سازی، انجمن یاوران کتاب با همکاری اداره اوقاف و امور خیریه این استان برای گرایش نیات واقفان به حوزه کتاب تشکیل شده است.

اکبری ادامه داد: همچنین انجمن خیران مدرسه ساز در مرکز استان و هشت شهرستان فعال است و از ابتدای سال تاکنون بیش از یک میلیارد ریال در بخش اهدا و توسعه کتابخانه ها به نهاد کتابخانه های خراسان رضوی کمک کردند.

معاون استاندار و فرماندار ویژه سبزوار گفت: مناطق حاشیه این شهر محروم از کتابخانه های عمومی است و  احداث کتابخانه از مطالبات جدی شهروندان در این مناطق است.

احمد برادران گفت: هم اینک محلات شرق عیدگاه، نیروگاه، کلاته سیفر، صالح آباد و محله های اسلام آباد و جعفرآباد واقع در محدوده در سکونتگاههای غیررسمی و همچنین توحید شهر سبزوار کتابخانه ندارد.

وی اظهار کرد: فضای کتابخانه ‌ای این شهرستان  کمتر از ۶ هزار متر مربع است که بر اساس جمعیت ۳۰۶ هزار نفری آن افزایش چهار برابری کتابخانه های عمومی سبزوار ضروری است.

فرماندار ویژه سبزوار گفت: یکی از راههای جبران کمبود فضای کتابخانه ای وادحاث کتابخانه در مناطق محروم شهر استفاده از ظرفیت مصوبه فرهنگی شورای اسلامی  است که در پارک های حاشیه شهر برای احداث کتابخانه  زمین رایگان به خیرین واگذار می شود .

مدیرعامل انجمن خیرین کتابخانه ساز سبزوار با اشاره به اینکه احداث کتابخانه از آسانترین و ماندگارترین کارهای فرهنگی است که جاودانه می ماند، گفت: آئین تجلیل از خیرین کتابخانه ساز این شهرستان با هدف قدردانی از این افراد و تشویق و مشارکت دیگر اقشار جامعه در کتابخانه سازی و اشاعه فرهنگ مطالعه برگزار شد.

مهدی مقصودی اظهار کرد: از ۱۶ کتابخانه تحت حمایت نهاد کتابخانه های عمومی شهرستان سبزوار تنها سه کتابخانه با اعتبارات دولتی احداث شده و سایر کتابخانه ها با حمایتهای نیکوکاران و بخش غیردولتی راه اندازی شده است.

وی با بیان اینکه ایجاد کتابخانه در پارک های حاشیه شهر پیگیری می شود، اظهار کرد: حدود یک چهارم از وسعت این شهر با جمعیت ۶۳ هزار نفر در سکونتگاه های غیر رسمی و مناطق حاشیه نشین قرار دارد که نبود کتابخانه و کانونهای فرهنگی و هنری در این مناطق لازم است.

مقصودی ادامه داد: بر اساس مصوبه فرهنگی شورای اسلامی، در پارک های حاشیه شهر زمین رایگان به خیرین واگذار می شود تا نسبت به احداث کتابخانه با نامگذاری کتابخانه به نام خود اقدام کنند.

در این آئین از ۶ خیر کتابخانه ساز و چهار خیر که کمک مالی به کتابخانه های شهرستان سبزوار داشتند تقدیر شد.

انجمن خیرین کتاب سبزوار با تشکیل هیأت موسس ۱۳ نفره در زمستان ۹۲ زیر نظر انجمن خیرین کتابخانه ساز ایرانیان و با هدف فرهنگ سازی در جهت جذب، ساماندهی منابع، امکانات و جلب مشارکت های مردمی در امر خیر کتابخانه سازی و توسعه فرهنگ کتابخوانی تشکیل شد.

شهرستان سبزوار دارای ۹ کتابخانه عمومی نهادی و هفت کتابخانه مشارکتی است و حدود ۲۰۰ هزار نسخه کتاب است./ایرنا

در این مراسم شهردار سبزوار، اعضای شورای شهر نیز حضور داشتند و دیداری جداگانه با مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی داشتند.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
فرهنگ و هنر

مجوز هفته نامه ملک بیداری ویژه سبزوار صادر شد

تقدیر از فرماندار ویژه سبزوار به عنوان مقام برتر استان در جشن نوروزگاه

حمایت از کالای ایرانی به فرهنگ سازی نیاز دارد

امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست

بزرگداشت حکیم حاج ملاهادی سبزواری در سبزوار

حمید ضیایی‌پرور مدیرکل مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها شد

تعطیل کردن نقد در جامعه به ضرر خود مسئولین است

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

ضرورت احداث کتابخانه های عمومی در مناطق حاشیه شهر سبزوار

علوم اجتماعی و محدودیت‌های قدرت

چهار بحران در مقابل تمدن ایران!

مردی که معلولیت را بی اثر کرد

آیین افتتاح نمایشگاه جاذبه های گردشگری ومعرفی اقوام ایرانی وصنایع دستی برگزار شد

چگونه می توانیم" شهری شاد" داشته باشیم؟

منزل حمید ممتحنی به دانشگاه حکیم سبزواری واگذار شد

فصل‌نامه «بیهق‌نامه» با حضور وزیر ارشاد رونمایی شد

سالانه بیش از 20 میلیون مسافر از محورهای ارتباطی سبزوار عبور می کنند

هفتمین همایش ملی ابوالفضل بیهقی برگزار شد

هنر؛ بهترین ابزار جهت توانمندسازی جامعه معلولان است

برنامه محوری افق روشنی در اختیار مدیران قرار می دهد

مشکلات فرهنگی و اجتماعی سبزوار مشخص شده است

در کجای آموزش جهان ایستاده‌ایم؟

ادبیات کودک آموزش و پرورش را کمک می کند تا آموزش های زندگی بهتری به دانش آموزان ارائه شود

1200 خانوار تحت پوشش داریم

مردم را غریبه ندانید

اختصاص 6 میلیارد ریال برای کاووش در تپه باستانی سبزوار

فعالیت روزانه 1300 نفر در مراکز کانون پرورش فکری سبزوار

سخنی با مسؤولین میراث فرهنگی سبزوار

کوپال؛ بهترین فیلم جشنواره‌ی بین المللی آمستردام