کد خبر : 9582
Print
سبزوارنگار:

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

جمعه ۱۱ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۵۳

Image titleسبزوارنگار/نقطه پایانی بر یک آپارتاید! 
مهران صولتی*

آپارتاید را جداسازی ترجمه کرده اند. روندی که طی آن اقشار یا افرادی از یکدیگر جدا می شوند تا نظمی جدید شکل بگیرد. شاید عریان ترین شکل از آپارتاید در افریقای جنوبی شکل گرفت که طی آن نوعی جداسازی فیزیکی میان شهروندان بر مبنای برتری نژادی شکل گرفت. سفید پوستان به عنوان نژاد برتر و شهروندان ممتاز تلقی شده و سیاه پوستان به عنوان اقشار فرودست تن به جداسازی فیزیکی دادند. تحقیر آمیزترین و ضد انسانی ترین شکل از مناسبات اجتماعی! در روزهای اخیر شورای عالی آموزش و پرورش در تصمیمی قابل ستایش به حذف آزمون مدارس نمونه و تیزهوشان، و به تبع آن به انحلال این مدارس در سه سال آینده رای داد تا عملا به پایان یک آپارتاید آشکار در نظام آموزش و پرورش کشور سلام کند! آزمون های مدارس خاص در تداوم کنکوری شدن زندگی ایرانیان در سال های اخیر به دوره ابتدایی هم تسری یافته و فرصت کودکی و شادزیستن را از فرزندان این مرزوبوم بیرحمانه ربوده بود. آزمون هایی که عملا کودکان معصوم را به ماشین های تست زنی برای کسب موفقیت موهوم در یک آینده نامعلوم بدل می ساخت! آپارتاید شکل گرفته از رهگذر این آزمون ها دو بعد داشت؛ اجتماعی و خانوادگی!

آپارتاید اجتماعی: مهمترین جداسازی ناشی از آزمون های مدارس تیزهوشان و نمونه در جامعه رقم می خورد. درست از زمانی که خانواده ها با افتخار از قبولی فرزندان خود در چنین مدارسی یاد می کنند القای نوعی احساس برتری در دانش آموزان اجتناب ناپذیر می رسد. اعتماد به نفسی کاذب برای دانش آموزانی که صرفا به لطف حضور در کلاس های متعدد تقویتی و تست زنی توانسته اند بر سد ستبر چنین آزمون هایی فائق آیند. از سوی دیگر مدارس خاص هم در تقویت چنین روحیه ای موثرند. تاکید فزاینده بر علوم پایه و اثباتی در کنار به حاشیه راندن عامدانه علوم انسانی و اجتماعی که می توانند نگرش انتقادی نسبت به سازوکارها و مناسبات اجتماعی معیوب را در دانش آموزان تقویت کنند بیش از پیش بر این آپارتاید اجتماعی صحه می گذارند. در شرایطی که نظام آموزش و پرورش هیچ برنامه ای برای آموزش مهارت های زندگی از مسیر خلق موقعیت های اجتماعی ندارد اندک درس های تعاملی و خلاق مانند ورزش، انشاء و هنر به سادگی قربانی کمبود وقت درس های علوم پایه مانند ریاضی، شیمی و زیست شناسی می شوند. چشم اندازی ناامید کننده برای جامعه ای که به شدت از فقدان مناسبات اجتماعی اقناعی و رضایت بخش رنج می برد!

آپارتاید خانوادگی: جداسازی بعدی در خانواده ها اتفاق می افتد درست زمانی که تیپ ایده آل دانش آموز درسخوان به عنوان فردی تصویر می شود که خود را از دید و بازدیدهای خانوادگی، جشن های تولد، رفتن به مسافرت و ... محروم کرده و صرفا بر مطالعات درسی متمرکز شده است. دانش آموزی که به نوعی جداسازی خودخواسته رضایت داده و به جای حضور در جمع خانواده، تنها به صرف وقت در اتاق خود می اندیشد. البته این آپارتاید خانوادگی پیش از این برای فرزند خانواده توجیه شده است. اینکه رقابت او با فلان بچه فامیل جدی است، یا اینکه قبولی او در رشته پزشکی می تواند آینده مادی او را تا آخر عمر تضمین کند، و نهایتا هراس افکنی در او که در صورت پذیرفته نشدن در کنکور می تواند موجب سرافکندگی خانواده در میان فامیل شود! در چنین فرآیندی بهنجارسازی از نگاه فوکویی به خوبی انجام می گیرد! دانش آموز می کوشد تا از هراس سرزنش های خانواده یا انتظارات فامیل هر چه بیشتر خود را به تیپ یک درسخوان ایده آل نزدیک کند!  ابعاد روانی دیگرخواهانه فرد تراشیده شده و به نفع نوعی خودمحوری منفعت جویانه به حاشیه رانده می شود! نتیجه هم عبارت از دست و پنجه نرم کردن فرد با اضطرابی است که بیش از همه ناشی از بی پناهی فرد می باشد! 

نکته پایانی: اگر وزیر آموزش و پرورش بتواند با پایمردی بر اجرای درست حذف آزمون های مدارس نمونه و تیزهوشان نقطه پایانی بر این آپارتاید غیرانسانی بگذارد کار عظیمی انجام داده است. اقدامی که می تواند نوید بخش خروج نظام آموزش رسمی کشور از وضعیت ناگوار کنونی باشد!

*دانشجوی دکترای جامعه شناسی

مطالب ارزشمندتان را برای ما به آدرس: sabzevarnegar@gmail.com ارسال کنید.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
خبرهای ویژه

دفتر صنایع دانشگاه حکیم سبزواری با حضور مسولان و فعالان عرصه صنعت سبزوار و مسولان و اساتید دانشگاه افتتاح شد

بیش از 9 هزار دانش آموز سبزواری خدمات دندانپزشکی گرفتند

تقدیر از فرماندار ویژه سبزوار به عنوان مقام برتر استان در جشن نوروزگاه

ذخیره ۴۰هزار تن گندم در سیلوهای سبزوار

لزوم همکاری تمام نهادها برای مقابله با تکدی گری در سبزوار

مشکل اصلاح‌طلبان این است که نمی‌گویند چگونه می‌خواهند شعارهای خود را محقق کنند

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

حمایت از کالای ایرانی به فرهنگ سازی نیاز دارد

دولت تا اطلاع ثانوی تدارکاتچی است!

امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست

هلال احمر در نهادینه سازی فرهنگ رانندگی پیشگام است

تحمل جامعه؛ حدی دارد

نباید در اطلاعات مردم سرک کشیده شود

⁣رفراندوم حقِ نسلِ جدید است

حذف کنکور 97 برای هنرجویان شاخه فنی و حرفه‌ای

افشای اطلاعات شخصی مشترکان توسط اپراتورها ممنوع شد

سالانه ۱۶۰ نخبه به جمعیت نخبگان خراسان رضوی افزوده می شود

تصفیه ‌خانه شهرک صنعتی سبزوار احداث می شود

بزرگداشت حکیم حاج ملاهادی سبزواری در سبزوار

پژوهشگران برتر دانشگاه حکیم سبزواری تقدیر شدند

حمید ضیایی‌پرور مدیرکل مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها شد

ورزش های بومی محلی هویت بخش، وحدت آفرین و نشاط آور است

چالش های پیش روی پایه دوازدهم از زبان معاون آموزش متوسطه سبزوار

دانش آموختگان دانشگاهی متناسب با بازار کار پرورش نمی یابند

بیمه اجتماعی کشاورزان گام مثبت دولت در تثبیت جمعیت روستایی

تعطیل کردن نقد در جامعه به ضرر خود مسئولین است

نصب ۵۰۰ نیمکت در هسته مرکزی شهر سبزوار

مشکلات حاشیه شهر سبزوار

باید ضمانت اجرایی منشور حقوق شهروندی تضمین شود

اصلاح‌طلبان بین منفعت خودشان و منافع ملی، منافع ملی را انتخاب کردند