کد خبر : 9596
Print
محمدرضا خاتمی:

اصلاح‌طلبان بین منفعت خودشان و منافع ملی، منافع ملی را انتخاب کردند

دوشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۴۹

سبزوارنگار/محمدرضا خاتمی، یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: در زمان انتخابات اصلاح طلبان بین منافع ملی و منفعت خودشان انتخاب کرده و برای منافع ملی در صحنه انتخابات حضور پیدا کردند. براندازان مجلسی همچون مجلس نهم را می پسندند.

Image titleسبزوارنگار/محمدرضا خاتمی، یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: در زمان انتخابات اصلاح طلبان بین منافع ملی و منفعت خودشان انتخاب کرده و برای منافع ملی در صحنه انتخابات حضور پیدا کردند. براندازان مجلسی همچون مجلس نهم را می پسندند.

به گزارش سبزوارنگار به نقل از امتداد؛ محمدرضا خاتمی در نشست «انقلاب اسلامی و چشم‌انداز پیشِ رو» که به همت حزب اتحاد ملت برگزار شده بود، اظهار کرد: آنچه باعث وقوع انقلاب شد می تواند باعث تثبیت این فرآیند باشد؛ آرمان های انقلاب بر اساس فقه، فلسفه و شریعت به معنای عام کلمه آن نبود، بر اساس اسلام تاریخی و سنت های اسلامی بود. به ترتیب این آرمان ها اولی برابری، دومی عدالت، سومی شفقت و نهایتا حریت و آزادی بود. 

وی خاطرنشان کرد که علت وقوع انقلاب اسلامی و رویکرد مردم به جمهوری اسلامی بر اساس یک روایت تاریخی از اسلام بود.

خاتمی در ادامه گفت: سه نحله سیاسی اثرگذار در کشور وجود دارد؛ در بستر جریان‌های اخیر صدای براندازان بیش از زمان های قبل شده است. آنها بیش از اندازه بزرگ شده اند و علت این امر هم خودمان هستیم. 

وی ادامه داد: این بزرگ ترین تبلیغ برای آنها است که با اهداف خاص سیاسی خودشان از مسایل داخل کشور بهره برداری کنند. آنها پایگاه و برنامه ای ندارند و تنها حمایت آنها از سوی بیگانگان و خارجی هاست و جای نگرانی در این مرحله از این وضعیت وجود ندارد. 

خاتمی در بخشی از این نشست در دفاع از استراتژی اصلاح طلبان در دفاع از دو دولت حسن روحانی یادآور شد: اگر دولت اعتدالی سر کار نبود، رئیسی رئیس جمهور بود و حوادث دی ماه اتفاق می‌افتاد چه می شد؟ البته در مقابل حمایت ها انتقادات جدی هم نسبت به چینش این دولت اعتدالی وجود دارد. درست است که در سیاست خارجی دستش بسته است اما استانداران را که خودش می تواند انتخاب کند. منمر این نمی شویم که انتقادات جدی در این زمینه ها وجود دارد. 

وی در پاسخ به این پرسش که میان جریان اعتدال و اصلاحات چه رابطه ای وجود دارد گفت: چون خیلی در جریانات و احزاب سیاسی امروز نیستم نمی توانم به این سوال جواب بدهم.

خاتمی با بیان اینکه «نظام ما نظامی ایدئولوژیک است» گفت: مجموعه کسانی که در نظام هستند چیزهایی را به عنوان نمادهای وحدت ملی در نظر می گیردند و آن را اعلام می کنند. انتخابات و راهپیمایی از این جنس است. دکتر شکوری راد و آذر منصوری هم در راهپیمایی ۲۲ بهمن شرکت می کنند، از آن طرف رقیب سیاسیشان هم در همین راهپیمایی شرکت می کنند.

وی در بخش دیگری از این نشست با اشاره به موضوع نظارت استصوابی که همواره از مجلس ششم مورد انتقاد جدی حریان اصلاحات بوده است، گفت: ما در یک دور معیوب گیر کرده ایم. دو عامل ایجاد شد تا نظارت استصوابی شل بشود. یکی از آن ها متاسفانه ترس از خارج است. به هر حال می خواهند دموکراسی را رعایت کنند.امثال ما را که تایید نمی کنند. چند نفری را در این میان تایید می کنند که به نظرم در دور بعد هم مطهری و صادقی را دیگر تایید نمی کنند.باید دنبال برای دور بعد دنبال آدم های سفید بگردیم.

 نایب رئیس مجلس ششم ادامه داد: علت دوم تحرکات اجتماعی است. تا زمانی که می گوییم هرکاری که سرمان آوردید ما در انتخابات شرکت می کنیم درست نیست. البته من نظر شخصی خود را می گویم. باید در درون جریان اصلاحات در این باب صحبت کنیم. چه لزومی دارد سی نفر را از تهران وارد مجلس کنیم. چهار نفر را وارد می کنیم اما می گوییم این افراد قطعا به اصول اصلاح طلبی پایبند است. 

وی اظهار کرد: جریان اصلاحات برای رئیس جمهور و دولتش بر نامه دارد. به کسی که می خواهد کاندید شود می گویم با این شرایط و برنامه ها از شما حمایت می کنیم. پاشنه آشیل این است که اگر ما نیاییم چه؟ در این میان دو مسئله طرح می شود؛ یک اینکه برای جریان اصلاحات کدام بهتر است و دوم اینکه برای کشور کدام بهتر است؟ 

خاتمی در همین رابطه افزود: برای براندازان مجلس نهم بهتر است؛ چراکه نارضایتی مردم بیش تر می شود. اما الان هم اصلاح طلبان باید پاسخگوی حمایت کردن هایشان باشند. باید بگویم که من آینده کشور را بسیار روشن می دانم؛ البته عنصر زمان را هم باید در نظر بگیریم. 

این فعال سیاسی اصلاح طلب با اشاره به آزادی یکی از زندانیان سیاسی گفت: آقای نبوی را ۹ سال به زندان انداختند و بعد می گویند ببخشید ۴ سالش اشتباه بوده است. گریه ادم در می آید.

وی در پایان گفت: در زمان اصلاحات رونق و امید ایجاد شد. الان به سرعت داریم زمان را از دست می دهیم و حضور ما نا امید کننده می شود. این کشور نیاز به اصلاحات دارد؛ حتی اگر به اصلاح طلبان نیاز نداشته باشد. حتی اگر خدای ناکرده جمهوری اسلامی نباشد هم ما باید اصلاح طلب باشیم.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
اسلایدشو خبر

لزوم همکاری تمام نهادها برای مقابله با تکدی گری در سبزوار

مشکل اصلاح‌طلبان این است که نمی‌گویند چگونه می‌خواهند شعارهای خود را محقق کنند

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

دولت تا اطلاع ثانوی تدارکاتچی است!

امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست

تحمل جامعه؛ حدی دارد

نباید در اطلاعات مردم سرک کشیده شود

⁣رفراندوم حقِ نسلِ جدید است

حذف کنکور 97 برای هنرجویان شاخه فنی و حرفه‌ای

افشای اطلاعات شخصی مشترکان توسط اپراتورها ممنوع شد

سالانه ۱۶۰ نخبه به جمعیت نخبگان خراسان رضوی افزوده می شود

تصفیه ‌خانه شهرک صنعتی سبزوار احداث می شود

بزرگداشت حکیم حاج ملاهادی سبزواری در سبزوار

حکیم سبزواری به عنوان خاتم الفلاسفه شناخته می شود

تعطیل کردن نقد در جامعه به ضرر خود مسئولین است

باید ضمانت اجرایی منشور حقوق شهروندی تضمین شود

اصلاح‌طلبان بین منفعت خودشان و منافع ملی، منافع ملی را انتخاب کردند

حکومت ها به مردم‌محوری روی بیاورند

فاشیسم دم در ایستاده است!

گریس چرخ های بوروکراسی

مبارزه با اژدهای هفت سر فساد

انقلاب مخصوص طبقه خاصی نیست

مسئولان قدر مردم ایران را ندانستند

عبور از روحانی به عبور از نظام متصل می شود

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

از انقلاب دفاع می کنم

هیچکس در پاسخگویی به مردم مستثنا نیست

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

دوازده اشتباه جمعی زمانه ی انقلاب 57

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»