کد خبر : 9597
Print
نعمت احمدی:

باید ضمانت اجرایی منشور حقوق شهروندی تضمین شود

دوشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۰۳

سبزوارنگار/نعمت احمدی حقوق دان و وکیل دادگستری در یادداشتی در روزنامه اعتماد در ارتباط با حقوق شهروندی خاطر نشان کرد که به جای متن روی متن گذاشتن باید ضمانت اجرایی منشور حقوق شهروندی تضمین شود.


Image titleسبزوارنگار/نعمت احمدی حقوق دان و وکیل دادگستری در یادداشتی در روزنامه اعتماد در ارتباط با حقوق شهروندی خاطر نشان کرد که به جای متن روی متن گذاشتن باید ضمانت اجرایی منشور حقوق شهروندی تضمین شود.

به گزارش سبزوارنگار؛ نعمت احمدی در این یادداشت، تاکید کرد که متن حقوق شهروندی زیباست اما بهتر آن بود که تدابیری اتخاذ می‌شد تا قوانین موجود اصلاح شود.

متن این یادداشت به شرح زیر است:

قانون حفظ حقوق شهروندی در سال ٨٢ در ماه‌های آخر مجلس ششم نگارش شد. از ابتدایی که این متن نوشته شد تذکری به صورت مداوم مطرح بود که به جای نوشتن قانون و گذاشتن متن روی متن ضمانت اجرایی این منشور باید تضمین شود.

متن منشور حقوق شهروندی، متن زیبایی است اما در مورد این متن به جای اینکه وقت زیادی برای تدوین آن صرف شود، دولت باید تدبیری اتخاذ می‌کرد تا قوانین موجود اصلاح شود. حقوق شهروندی در قسمت‌های مختلف قانون اساسی مورد توجه قرار گرفته است. به عنوان مثال در فصل سوم قانون اساسی‌ بندی وجود دارد به نام قانون مردم. آن چیزی که یک تبعه کشور برای حفاظت از قانون خود باید متصور باشد در این بند به آن اشاره شده است.

این متن آنقدر شیوا و واضح است و موضوعی درباره حقوق مردم در این فصل وجود ندارد که به آن اشاره نشده باشد. همچنین موضوع حقوق شهروندی از همان سال‌های ابتدای انقلاب مورد توجه مسوولان بوده است. در سال ۶٠ فرمان ٨ ماده‌ای امام صادر شد. در این فرمان حضرت امام به نهاد‌های امنیتی، انتظامی و قضایی فرمانی در ٨ ماده در راستای حقوق شهروندی مردم به دستگاه‌های ذی‌صلاح ابلاغ کردند. پس از آن قانون آیین دادرسی کیفری تدوین شد. قانون آیین دادرسی درباره احضار، جلب و نحوه تحقیق از متهمان بود.

اصل ١١٣ قانون اساسی در حوزه اختیارات رییس‌جمهور است. مسوولیت اجرای قانون اساسی بر عهده رییس‌جمهور است. ما در کشور قانون و منشور کم نداریم اما آنچه کم است، ضمانت اجرایی است. اجرای قانون باید در ذهن مردم ضمانت داشته باشد. اگر قانونی تصویب شود در حالی که ضمانت اجرایی نداشته باشد، این موضوع تنها اضافه کردن متنی جدید بر متون قبلی خواهد بود. شرایط برای اجرای منشور حقوق شهروندی فراهم است و مسوولان ذی‌ربط باید به وظایف قانونی خود عمل کنند و اگر این موضوع اجرایی نشد، مسوولان بالا‌دستی باید با خاطیان برخورد کنند و دلیل این عدم اجرای قانون، نبود ضمانت اجرایی است. ضمانت اجرا حلقه مفقوده منشور حقوق شهروندی است.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
یادداشت ها

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

از شریعتی ساواکی تا مصدق انگلیسی!!

دولت تا اطلاع ثانوی تدارکاتچی است!

برای مردی از تبار خدمت و فروتنی!

چرا سیاست در ایران بسیار جذاب است؟

مردانی که افسار رفتار و زبان خود را ندارند از رفتن به ورزشگاه محروم شوند

باید ضمانت اجرایی منشور حقوق شهروندی تضمین شود

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

فاشیسم دم در ایستاده است!

گریس چرخ های بوروکراسی

مبارزه با اژدهای هفت سر فساد

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

نوید بازگشت امید به سیاست ایران!

از انقلاب دفاع می کنم

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

دوازده اشتباه جمعی زمانه ی انقلاب 57

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

جامعه زخم‌خورده اژدهای کومودو

ارزیابی کارنامه شبکه های اجتماعی در اعتراضات اخیر

سهم خواهی بی ثمر

بیانیه انجمن اسلامی معلمان سبزوار پیرامون اعتراضات اخیر کشور

بازخوانی حادثه‌های اخیر و مساله‌ی امنیت ایران

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟