کد خبر : 9609
Print
سبزوارنگار:

بزرگداشت حکیم حاج ملاهادی سبزواری در سبزوار

جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۵۹

سبزوارنگار/مراسم بزرگداشت حکیم حاج ملاهادی سبزواری با حضور شهردار سبزوار، اعضای شورای شهر، امام جمعه، مدیران شهری، پژوهشگران، دانشگاهیان و عموم مردم در سبزوار برگزار شد.

Image titleسبزوارنگار/مراسم بزرگداشت حکیم حاج ملاهادی سبزواری با حضور شهردار سبزوار، اعضای شورای شهر، امام جمعه، مدیران شهری، پژوهشگران، دانشگاهیان و عموم مردم در سبزوار برگزار شد.

به گزارش سبزوارنگار به نقل از روابط عمومی شهرداری سبزوار، استاد فلسفه و کلام اسلامی دانشگاه امام صادق (ع) در این همایش گفت: ریاضت ها، عرفان، سیر و سلوک حکیم حاج ملا هادی سبزواری در چارچوب شریعت بود و با تهجد و نماز شب، احکام فقهی را رعایت می کرد.

دکتر محمد کاظم فرقانی افزود: حکیم سبزواری در علم مقلد نبود و در آثارش تطور فکری داشته و دفاع جدید از یک برهان کرده است.

وی با اشاره به پیوند فلسفه و عرفان با متون دینی اظهار کرد: حکیم سبزواری در کتاب فلسفی شرح منظومه و اسرار حکمه به آیات و روایات استناد کرده و اوج تطبیق فلسفه عرفان با متون مقدس در ۲ کتاب شرحی که بر دعای جوشن کبیر و شرحی که بر صباح امیرالمومنین (ع) نوشته، نمایان است.

وی با اشاره به تطبیق علوم انسانی با مبانی اسلامی گفت: حکیم سبزواری تلاش داشت بر اساس مبانی دینی فلسفه ای بنیان کند که در آن یافته های فلسفی با مبانی دینی سازگار باشد.

رئیس دانشکده الهیات دانشگاه حکیم سبزواری نیز گفت: حکیم سبزواری به عنوان خاتم الفلاسفه شناخته می شود که در شرح و بسط فلسفه اسلامی نقش بسزایی داشته است.

دکتر سید محمدکاظم علوی افزود: حکیم حاج ملا هادی سبزواری متخلص به ‘اسرار’ از درخشان ترین چهره های فلسفی و از شارحان حکمت متعالیه و فیلسوف بزرگ ایران در قرن سیزدهم هجری است که آثارش به فهم حکمت صدرایی کمک بزرگی می کند.

وی اظهار کرد: حاج ملاهادی، شارح کم نظیر حکمت متعالیه ملاصدراست و کتاب ها و آثار بسیار خوبی در این خصوص تالیف کرده که شاخص کار وی کتاب شرح منظومه است.

وی گفت: شرح منظومه شامل تمام بخش های فلسفه اسلامی شامل منطق، حکمت نظری و حکمت عملی است و به عنوان یک کتاب آموزشی و پژوهشی می باشد که دانش‌ پژوهان و محققان فلسفه اسلامی در تمام سطوح از آن استفاده می کنند.

رئیس دانشکده الهیات دانشگاه حکیم سبزواری افزود: منظومه حاج ملاهادی سبزواری یک دائره المعارف کامل فلسفی بود که به طور دقیق، عمیق و منسجم حکمت متعالیه را ارائه می کرد.

امام جمعه سبزوار نیز در مراسم نکوداشت مردمی حکیم سبزواری که سه شنبه شب در محل مدرسه اهل البیت(ع) برگزار شد، گفت: حکیم سبزواری چهره ماندگار در حوزه منطق، حکمت و تاریخ فلسفه اسلام و جهان و آثارش مورد توجه اندیشمندان حوزه های علمیه و خارج از کشور است.

حجت الاسلام والمسلمین غلامرضا مقیسه افزود: حکیم سبزواری ابعاد وجودی مختلفی داشت و بر اثر همین فضائل کتابها و آثار ارزشمندی از خود به جا گذاشته است.

وی ادامه داد:’ شرح منظومه’ یکی از آثار معروف حکیم سبزواری است که در حوزه های علمیه مورد توجه اندیشمندان و به عنوان کتاب درسی در دانشکدهای الهیات و گروه فلسفه است.

امام جمعه سبزوار گفت: حکیم سبزواری شرح منظومه را برای درک بهتر حقایق علمی فلسفی در قالب هزار و ۸۸ بیت به نظم در آورد. اشعاری که نشانگر تسلط وی بر حقایق فلسفه، عرفان و حکمت است.

وی افزود: حکیم سبزواری در زمینه های مختلف تبحر داشت و بیانات و نوشته های ارزشمند ارائه کرده چنانکه منظومه، شرح منظومه و حاشیه آن مورد توجه اندیشمندان و تشنگان حقایق عرفانی و فلسفی بوده است. یکی از دلایل توجه به کتاب شرح منظومه جامعیت آن است. این کتاب همه مبانی حکمت نظری، عملی و اخلاق را در بردارد و معرف شخصیت معنوی، جامع و ممتاز نویسنده است.

او ادامه داد: شخصیت علمی و اخلاقی حکیم سبزوارای آنقدر جذاب بود که آخوند خراسانی استاد مسلم اصول، فقه و سیاست یک سال در سبزوار در محضر حکیم سبزواری از حکمت وعرفان بهره برد و علمایی نیز از سراسر ایران به سبزوار آمده و در مکتب وی تلمذ کردند.

حجت الاسلام مقیسه گفت: حاج ملاهادی سبزواری حکمت و منطق را به صورت بسیار سلیس و روان و به زبان عربی به نظم درآورده که بیانگر استعداد و توانایی این حکیم برجسته است.

همایش بزرگداشت حکیم سبزواری توسط مدیریت فرهنگی، اجتماعی شهرداری و دانشگاه حکیم سبزواری در دو نوبت صبح و بعداز ظهر برگزار شد. همچنین آیین عطرافشانی، اهدای گل و ادای احترام به مقام شامخ این حکیم و رونمایی از کتاب بیهق نامه بخشی از برنامه های این همایش در نوبت عصر بود.

حکیم حاج ملا هادی سبزواری دانشمند علوم اسلامی، فیلسوف معروف و شاعر و فقیه ایران است که غزل های حکمی و عرفانی سروده و در شعر به ‘اسرار’ تخلص می کرد.

وی در سال ۱۲۱۲ هجری در شهر سبزوار به دنیا آمد و پدرش حاج میرزا مهدی سبزواری یکی از دانشمندان علوم اسلامی بود.

حاج ملاهادی سبزواری پس از فراگیری علوم مقدماتی، برای تکمیل درس به مشهد رفت و پس از آن برای تحصیل عرفان و فلسفه راهی اصفهان شد و در جلسات درس استادانی از جمله ملا حسین سبزواری، علامه محمد ابراهیم کلباسی، آقا شیخ محمد تقی شیرازی، ملا علی مازندرانی نوری اصفهانی و ملا اسماعیل کوشکی حاضر شد.

ملا هادی در سال ۱۲۴۲ به مشهد بازگشت و پنج سال در مدرسه حاج حسن مشغول تدریس شد و در حوزه علمیه مشهد در مدرسه حاج حسن شاگردان چندی را آموزش داد که از میان آنها می توان به محمد کاظم خراسانی، میرزا حسین سبزواری، ملا محمد کاظم سبزواری، حسین مجتهد سبزواری، عبدالکریم قوچانی، سلطان محمد گنابادی (سلطان علیشاه)، حسن حکیم داماد و محمد یزدی معروف به فاضل یزدی اشاره کرد.

ملا هادی سبزواری روز بیست و پنجم ذی الحجه سال ۱٢۸۹ قمری در سن ۷۷ سالگی درگذشت و بنای آرامگاه وی در ضلع جنوبی میدان کارگر شهر سبزوار واقع است.

Image title

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
علمی

دفتر صنایع دانشگاه حکیم سبزواری با حضور مسولان و فعالان عرصه صنعت سبزوار و مسولان و اساتید دانشگاه افتتاح شد

بیش از 9 هزار دانش آموز سبزواری خدمات دندانپزشکی گرفتند

حذف کنکور 97 برای هنرجویان شاخه فنی و حرفه‌ای

سالانه ۱۶۰ نخبه به جمعیت نخبگان خراسان رضوی افزوده می شود

بزرگداشت حکیم حاج ملاهادی سبزواری در سبزوار

پژوهشگران برتر دانشگاه حکیم سبزواری تقدیر شدند

حکیم سبزواری به عنوان خاتم الفلاسفه شناخته می شود

دانش آموختگان دانشگاهی متناسب با بازار کار پرورش نمی یابند

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

تفاهمنامه همکاری بین دانشگاه حکیم سبزواری و دانشگاه های افغانستان منعقد شد

دکتر علی اصغر مولوی به عنوان سرپرست دانشگاه حکیم سبزواری منصوب شد

کسب سه مقام برتر دانش آموزان سبزواري در مسابقات جهاني محاسبات ذهني رياضي

تقدیر آموزش و پرورش سبزوار از مولفین و پژوهشگران برتر

مرکز مشاوره تخصصی کودکان اوتیسم تاسیس می شود

مردی که معلولیت را بی اثر کرد

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله ۲۱آبان۹۶ غرب کشور(قسمت پنجم)

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله 21 آبان۹۶ غرب کشور(قسمت چهارم) ​

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله ۲۱آبان۹۶ غرب کشور (قسمت سوم)

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله 21آبان۹۶ غرب کشور (قسمت دوم)

بررسی علل تخریب ساختمان ها در زلزله 21آبان 96 غرب کشور(قسمت اول) ​

افزایش 68درصدی سهام سهامداران داروسازی طاها

سطح دانش فنی و آزمایشگاهی دانشگاه حکیم سبزواری تحسین برانگیز است

راه اندازی بخش مراقبت های ویژه داخلی در بیمارستان واسعی سبزوار

آزمایشگاه جغرافیای طبیعی دانشگاه حکیم سبزواری به تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی مجهز شد

دستگاه آزمایشگاهی ترمو راکتور، توسط استاد دانشگاه حکیم سبزواری ساخته شد

برای اجرای طرح های عمرانی دانشگاه ۸۰ میلیارد ریال اختصاص یافت

افتخار آفرینی 14 دانش آموز سبزواری در مسابقات نوجوان خوارزمی

ثبت نخستین شرکت دانش بنیان در سبزوار

آموزش‌ و پرورش در دام حباب نخبه‌پروری

ورزش‌هایی که کالری سوزی بالایی دارند