کد خبر : 9621
Print
صدیقه وسمقی:

امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست

جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۵۰

Image titleسبزوارنگار/صدیقه وسمقی: امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست.

 در حجاز، هوا بسیار گرم بود. به علاوه، همه ی مردم توان خرید لباس را نداشتند و اجبار کردن آنان به پوشاندن همه ی بدن، کاری امکان ناپذیر و زحمت آفرین بود. فکر کنید زنان در حجاز می خواستند مانتو و مقنعه و شلوار و جوراب و چادر بپوشند، آن هم در آن گرمای کشنده. اجبار زنان به استفاده از چنین پوششی، نه تنها از لحاظ مالی برای آنان مشکل بود، بلکه به دلیل گرم بودن هوا نیز زنان را به مشقت می انداخت.

 با وقوع حوادث یا مطرح کردن پرسش هایی توسط مردم، پیامبر از طریق آیاتی، به زنان توصیه کردند که بدن خود را بیشتر بپوشانند، اما نشانه ای از اجبار در کار نیست. حتی آنان که در مورد حدود حجاب از آیات قرآن، تفسیر بسیار سخت گیرانه ای دارند، درباره مجبور کردن زنان به پذیرش این تفسیر نمی توانند دلیل شرعی ارائه دهند. 

 اجازه دهید به یک اصل و قاعده ی مهم عقلی درباره امور شرعی اشاره کنم و آن این است که اساسا امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست. انسان مختار است که هر دین و آداب آن را بپذیرد یا نپذیرد. قرآن نیز بر همین اصل عقلی تاکید می کند و می فرماید اگر خدا می خواست خودش، همه را مومن می آفرید. این اصل درباره ی امور قطعی ِ شرعی است. مطمئنا درباره ی امور اختلافی مانند حدود حجاب، این اصل را بیشتر باید مورد توجه قرار داد. نقض آزادی و حق انتخاب مردم، هم غیرشرعی است و هم غیرعقلی و غیراخلاقی. 

برای موضوع پوشش در هیچ یک از منابع، اعم از قرآن که منبع اصلی است و روایات و تاریخ، هیچ مجازاتی دیده نمی شود. بدیهی است که چنین مجازاتی در آن شرایط ، اصلا منطقی و با عرف مردم سازگار نبوده است. بنابراین، در قرآن و آنچه که سنت پیامبر خوانده می شود مجازاتی برای نپوشاندن بدن یا موی سر وجود ندارد. مجازات کردن زن،به خاطر لباس و طرز پوشاندن بدن، با سنت و اخلاق پیامبر و نحوه ی تعامل آن حضرت با مردم و به ویژه با زنان، سازگار نبوده است. 

حتی کسانی که قائل به تاسیس حکومت دینی و اجرای احکام دین هستند، دلیلی برای الزام شهروندان غیرمسلمان به رعایت احکام اسلامی، از جمله حجاب ندارند. امروز نه تنها شهروندان غیر مسلمان، بلکه توریست ها و هیات های سیاسی نیز ملزم به رعایت پوشش به اصطلاح اسلامی شده اند که این بدعتی نادرست است و چنین قانونی را در هیچ یک از کشورهای اسلامی نمی توان دید. 

جمهوری اسلامی، بسیاری از احکام فقهی را بنا بر مصلحت، تغییر داده است. نمی توان گفت که در جمهوری اسلامی، همه ی رفتارها مطابق فقه اسلامی است؛ به عکس ، بسیاری از آنها نقض شده و می شود. درباره حجاب اجباری که در جمهوری اسلامی به یک حکم شرعی تبدیل شده، قبلا نیز گفتم و تاکید می کنم که نه در منابع شرعی و نه حتی در فقه، جایگاهی ندارد. اما همین حجاب اجباری اگر مصلحت نظام اقتضا کند برداشته خواهد شد و آن در صورتی است که مطالبه ی زنان و مردان در مورد تغییر قانون حجاب اجباری به جایی برسد که هزینه اش بیش از فایده اش باشد. برای اهل حوزه، روشن است که حجاب اجباری، پشتوانه ی دینی ندارد، از این رو بالا گرفتن مخالفت ها از یک سو و عدم امکان دفاع معقول از حجاب اجباری که وبال گردن جمهوری اسلامی شده، باید موجب تغییر این قانون شود. همین الان هم این قانون عملا شکست خورده و شکسته شده است. حفظ آن در کتاب قانون با این همه هزینه، بی تدبیری است. 

 همین امروز در جمهوری اسلامی،برخی قوانین که از نظر فقها شرعی است، مثل سنگ سار،دیگر اجرا نمی شود و دلیل آن موهن بودن آن قانون در شرایط کنونی است. با توجه به عدم پذیرش این قانون توسط مردم و جامعه ی جهانی، اجرای آن موجب وهن اسلام و جمهوری اسلامی می شود. این تشخیص درست است، نه فقط درباره ی سنگ سار، بلکه درباره ی همه ی قوانین. 

گفت و گو  از ماهنامه "ایران فردا"، اسفند 96 ، شماره 38 

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
فرهنگ و هنر

مجوز هفته نامه ملک بیداری ویژه سبزوار صادر شد

تقدیر از فرماندار ویژه سبزوار به عنوان مقام برتر استان در جشن نوروزگاه

حمایت از کالای ایرانی به فرهنگ سازی نیاز دارد

امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست

بزرگداشت حکیم حاج ملاهادی سبزواری در سبزوار

حمید ضیایی‌پرور مدیرکل مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها شد

تعطیل کردن نقد در جامعه به ضرر خود مسئولین است

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

ضرورت احداث کتابخانه های عمومی در مناطق حاشیه شهر سبزوار

علوم اجتماعی و محدودیت‌های قدرت

چهار بحران در مقابل تمدن ایران!

مردی که معلولیت را بی اثر کرد

آیین افتتاح نمایشگاه جاذبه های گردشگری ومعرفی اقوام ایرانی وصنایع دستی برگزار شد

چگونه می توانیم" شهری شاد" داشته باشیم؟

منزل حمید ممتحنی به دانشگاه حکیم سبزواری واگذار شد

فصل‌نامه «بیهق‌نامه» با حضور وزیر ارشاد رونمایی شد

سالانه بیش از 20 میلیون مسافر از محورهای ارتباطی سبزوار عبور می کنند

هفتمین همایش ملی ابوالفضل بیهقی برگزار شد

هنر؛ بهترین ابزار جهت توانمندسازی جامعه معلولان است

برنامه محوری افق روشنی در اختیار مدیران قرار می دهد

مشکلات فرهنگی و اجتماعی سبزوار مشخص شده است

در کجای آموزش جهان ایستاده‌ایم؟

ادبیات کودک آموزش و پرورش را کمک می کند تا آموزش های زندگی بهتری به دانش آموزان ارائه شود

1200 خانوار تحت پوشش داریم

مردم را غریبه ندانید

اختصاص 6 میلیارد ریال برای کاووش در تپه باستانی سبزوار

فعالیت روزانه 1300 نفر در مراکز کانون پرورش فکری سبزوار

سخنی با مسؤولین میراث فرهنگی سبزوار

کوپال؛ بهترین فیلم جشنواره‌ی بین المللی آمستردام