کد خبر : 9623
Print
امیر شهلا:

برای مردی از تبار خدمت و فروتنی!

جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۰۰

Image titleسبزوارنگار/برای مردی از تبار خدمت و فروتنی!
نویسنده: امیرشهلا

خرداد یا تیر۱۳۸۲ بود که به سمت بخشدار قلندرآباد فریمان منصوب شدم. بخشی با دو‌ دهستان و حدود ۵۲ روستا. فرماندار شهرستان، ملک بهمن شیردل، از مردان روزهای سخت و نماینده حوزه انتخابیه اش، جعفر افقهی بود. قلندرآباد، به رغم کشاورزی غنی و پربازده ای که داشت، از محرومیت های بی شماری رنج می برد. مشکل راه های مواصلاتی، آب شرب، برق روستایی و BTSتلفن همراه در بیشتر روستاهای بخش، نمود داشت. یادم می آید که همان هفته های اول شروع به کار، از آقای فرماندار، مجوز مکاتبه مستقیم با آقای نماینده را گرفتم و خیلی زود، کارم آغاز شد. آن روزها از تلگرام و اینستاگرام و دیگر شبکه های مجازی خبری نبود و مثل این روزها، فضایی برای نگارش «گزارش به مردم» نداشتم. می دانید، خوبی این «گزارش به مردم»ها آن است که مشکلات و مضایق موجود را برجسته می کند و همین درشت نمایی، خیلی وقت ها، باعث حل زودهنگام نارسایی ها می شود. آن روزها و در غیاب شبکه های اجتماعی، نهضت نامه نگاری در بخش را به راه انداختم. در طول ۲۸ماهی که بخشدار بودم، بالغ بر ۲۴۰۰نامه مطول، شبیه همین گزارش به مردم های امروزم نوشتم و برای ادارات داخل شهرستان، ادارات کل استان و دفتر نماینده ارسال کردم. به عبارت دیگر، هفته ای ۲۱/۵ نامه چندصفحه ای، راجع به آب و راه و دام و دیگر زیرساخت های موردنیاز روستاهای بخش می نوشتم و به نیت تأثیرگذاری، می فرستادم.
هر هفته، دوشنبه ها و چهارشنبه ها را به «دهگردشی» اختصاص داده بودم و از صبح علی الطلوع تا غروب آفتاب، سه- چهار روستا را برای گعده با روستانشینان و شوراها و دهیاران شان انتخاب می کردم. از نزدیک مشکلات شان را می دیدم و نت برمی داشتم. نتیجه این دهگردشی ها، ده- دوازده نامه رسمی و اداری بود که فردای آن روز، روی سربرگ بخشداری امضاء می کردم و برای ادارات ذیربط می فرستادم. این «دهگردشی» بعدها مورد تحسین آقای رسولی، استاندار وقت هم قرار گرفت و او در یکی از جلسات شورای اداری استان، همه بخشداران و فرمانداران را به حضور میدانی و مشاهده مشکلات از نزدیک توصیه کرده بود. کار دیگری که در بخشداری انجام دادم، یکی از کارمندان بخشداری را «مسوول پی گیری های بخشدار» گذاشتم. او موظف بود نامه های صادره از بخشداری را بعد از یک ماه، چک کند و اگر اداره مربوطه، پاسخ نامه را ارسال نکرده بود، لیست نامه های بی جواب را تهیه تا یا مکاتبه مجدد کنم و یا گزارش بی پاسخ گذاشتن نامه نماینده عالی دولت در بخش را برای آقای فرماندار بفرستم و از او بخواهم مداخله کرده و در شورای اداری شهرستان، از رییس آن اداره توضیح بخواهد. این شیوه، بسیار کارگر افتاده بود و پس از چندماهی که از انتصاب ام گذشت، پروژه های عمرانی در قلندرآباد، نسبت به بخش مرکزی، افزایش چشمگیری را نشان می داد. دراین میان، نقش آقای افقهی، نقشی تحسین انگیز بود. او البته به اصل تفکیک قوا و عدم مداخله نماینده در امور اجرایی شهرستان، کاملا واقف و عامل بود، لکن اگر نامه ای برایش می فرستادم، یا او را در رونوشت ها می گذاشتم، امکان نداشت واکنش نشان ندهد و از جایگاه نمایندگی مردم، درخواست بخشدار را در سطوح عالی مدیریت استان(استاندار و رییس سازمان برنامه و بودجه) و کشور(معاون وزیر و حتی شخص وزیر) پی گیری نکند. بعضی وقت ها پیش می آمد که یک نامه بخشدار را به ۴-۵جا ارجاع می داد و از مخاطبین مکاتبات اش می خواست در اسرع وقت او و بخشدار قلندرآباد را از نتیجه اقدامات شان مطلع سازند. روحیه مرحوم افقهی، روحیه ای جهادی بود. به هیچ وجه قائل به سلسله مراتب رایج اداری نبود. حتی یک بار مرا به خاطر مکاتبات عدیده و پرشمارم، مورد طعنه و تذکر قرار نداد و هیچ کدام از نامه هایم را بی پاسخ نگذاشت. در کار اجرا دخالت نمی کرد. برای بخشدار و فرماندار، تعیین تکلیف نمی نمود و با همه توان اش می کوشید از موضع نمایندگی، کمک دست مردمان حوزه انتخابیه اش باشد. هر دوهفته یک بار که به فریمان می آمد، بازدید از قلندرآباد و مرور پی گیری های ویژه بخش را از قلم نمی انداخت. 

برای آب گرم شاهان گرماب، ارتقاء روستای سفیدسنگ به شهر، گازرسانی به ۲۰روستای زیر ۲۰خانوار بخش، حل مشکل آب شرب روستاهای بخش و...، نقش جعفرافقهی، نقشی ماندگار بود. خبر درگذشت ناگهانی جعفر افقهی، در سانحه رانندگی، آن هم در آغازین روزهای سال جدید، خبر بسیار متأثرکننده و دریغناکی بود. این ضایعه سهمگین را به خانواده عزیزش و به ساکنان نجیب حوزه انتخابیه فریمان، سرخس، احمدآباد و رضویه تسلیت و تعزیت می گویم و برای آن روح سبکبال، علو درجات و آسایش ابدی مسئلت دارم. قطعا کارنامه سراسر خدمتگزاری او در آن چهارسال نمایندگی، سوا از سوابق درخشان اش در آموزش و پرورش جوانان این سرزمین، دستگیر روز حساب این چهره دوست داشتنی و عزیز خواهدبود. خدایش بیامرزد.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
آخرین اخبار

مجوز هفته نامه ملک بیداری ویژه سبزوار صادر شد

افکار عمومي و چند نکته ! ​

دفتر صنایع دانشگاه حکیم سبزواری با حضور مسولان و فعالان عرصه صنعت سبزوار و مسولان و اساتید دانشگاه افتتاح شد

بیش از 9 هزار دانش آموز سبزواری خدمات دندانپزشکی گرفتند

تقدیر از فرماندار ویژه سبزوار به عنوان مقام برتر استان در جشن نوروزگاه

ذخیره ۴۰هزار تن گندم در سیلوهای سبزوار

لزوم همکاری تمام نهادها برای مقابله با تکدی گری در سبزوار

مشکل اصلاح‌طلبان این است که نمی‌گویند چگونه می‌خواهند شعارهای خود را محقق کنند

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

حمایت از کالای ایرانی به فرهنگ سازی نیاز دارد

از شریعتی ساواکی تا مصدق انگلیسی!!

دولت تا اطلاع ثانوی تدارکاتچی است!

برای مردی از تبار خدمت و فروتنی!

وضعیت مرکز معاینه فنی خودرو سبک بیهقی سبزوار افتضاح است

امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست

هلال احمر در نهادینه سازی فرهنگ رانندگی پیشگام است

تحمل جامعه؛ حدی دارد

نباید در اطلاعات مردم سرک کشیده شود

⁣رفراندوم حقِ نسلِ جدید است

سبزوار؛ خانه تاریخی استیری

حذف کنکور 97 برای هنرجویان شاخه فنی و حرفه‌ای

افشای اطلاعات شخصی مشترکان توسط اپراتورها ممنوع شد

سالانه ۱۶۰ نخبه به جمعیت نخبگان خراسان رضوی افزوده می شود

تصفیه ‌خانه شهرک صنعتی سبزوار احداث می شود

کسب مقام دوم رقابت های قهرمانی هندبال دختران دانشجوی دانشگاه های منطقه ۹ کشور توسط تیم دانشگاه حکیم سبزواری

چرا سیاست در ایران بسیار جذاب است؟

بزرگداشت حکیم حاج ملاهادی سبزواری در سبزوار

پژوهشگران برتر دانشگاه حکیم سبزواری تقدیر شدند

حکیم سبزواری به عنوان خاتم الفلاسفه شناخته می شود

حمید ضیایی‌پرور مدیرکل مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها شد