کد خبر : 9634
Print
حسین طاهری فرد:

افکار عمومي و چند نکته ! ​

جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۲۹

Image titleسبزوارنگار/افکار عمومي و چند نکته ! 

حسين طاهري‌فرد*
 
در بين پديده‌هاي جمعي که مي‌تواند سرنوشت جامعه‌ها را رقم زند، «افکار عمومي» گسترده‌ترين و آشکارترين آنهاست. بي‌شک افکار عمومي هر جامعه در بستر قالب‌هاي ارزش اجتماعي و فرهنگي آن جامعه شکل مي‌گيرد و تحول مي‌پذيرد. در گذشته‌هاي نه ‌چندان دور که هنوز رسانه‌هاي اجتماعي يکي پس از ديگري پا به عرصه وجود نگذاشته بودند، افکار عمومي به وسيله دهان و گوش ساخته مي‌شد و ماه‌ها و شايد سال‌ها طول مي‌کشيد تا خبر و يا واقعه‌اي گسترش عمومي پيدا کند و در نتيجه خود به خود از اثر مي‌افتاد. اما امروزه خبرها از طريق رسانه‌هاي مجازي و شبکه‌هاي اجتماعي در يک لحظه در اختيار همه مردم، بلکه کشورها و جهان قرار مي‌گيرند و زمان و مکان را تسخير مي‌کنند و مرزهاي اجتماعي، سياسي و ملي را در مي‌نوردند. افکار عمومي که در علوم سياسي با «اراده ملي» يکسان گرفته مي‌شود چيزي جز «صداي مردم» نيست. صدايي که شايد بعضي‌ها نمي‌خواهند بشنود و بي اهميت از کنار آن مي‌گذرند. حکايت اين روزهاي جامعه ما، حکايتي عجيب و غريب است. 
عملکرد اين روزهاي روحاني و مردان تصميم‌سازش، در حوزه اقتصاد و حقوق شهروندي مورد انتقاد افکار عمومي است. ذر حالي که رسانه و چهره‌هاي اصول‌گراي تندرو تمامي مشکلات سياسي- اقتصادي کشور را به فيلتر نشدن تلگرام گره زده‌اند، دولت‌مردان اعتدال منفعلانه در مقابل تهديد فضاي باز رسانه‌اي و گردش آزاد اطلاعات که بخشي از دستاورد دولت روحاني در راستاي توسعه سياسي کشور است سکوت کرده‌اند.  
در جامعه امروز، رسانه‌هاي ديجيتال و شبكه‌هاي اجتماعي رسالت جريان آزاد اطلاعات و اخبار را بر عهده دارند و زبان گوياي جامعه براي انتقال مطالبات به حاکميت هستند تا از اين طريق به شفافيت عملکرد مسئولان، منطقي نمودن مطالبات مردم و واقعي کردن قضاوت افکار عمومي کمک نمايد. 
رويکر نامناسب دولت در خصوص اصل آزادي ارتباطات در چارچوب قانون و وضعيت تلگرام موجب انتشار اخبار واهي و تکذيب‌هاي پي در پي شده است. بي‌گمان نگراني افکار عمومي نسبت به بسته‌شدن فضاي باز رسانه‌اي و گردش آزاد اطلاعات و ترديد نسبت به امکان تحقق وعده‌هاي دولت در خصوص حقوق شهروندي تبعات منفي اجتماعي - سياسي بدنبال خواهد داشت. 
شوربختانه گويا کساني نمي‌خواهند بپذيرند که بايد به «رسانه‌ها» به عنوان رکن چهارم دموکراسي اهميت داد و در تلاش براي محدود کردن گردش آزاد اطلاعات هستند چراکه گردش آزاد اطلاعات و اخبار «قدرت» آنان را تضعيف مي‌کند. بي‌گمان در جوامعي که حاکميت رابطه مستمر با رسانه‌هاي جمعي (نوشتاری و مجازی) دارد افکار عمومي نگرشي منطقي و ديدگاهي مثبت به شرايط حاکم بر جامعه داشته و در وضعيت‌هاي نامناسب به جاي اينکه دست به اعتراضات خشن بزند ميزان تحمل خود را بالا برده و آماده حمايت از دولت مي شود. 
امروزه با توجه به نقش مهمي که رسانه‌هاي ديجيتال و شبكه‌هاي اجتماعي در جهت‌دهي افکار عمومي دارند، سياست‌مداران بيش از هر زمان ديگري نيازمند درک ضرورت وجودي آنها هستند چرا که تاثير رسانه‌هاي مجازی بر رفتارهاي اجتماعي غير قابل کتمان است. آنان نبايد فراموش کنند که در نبود رسانه‌هاي نوشتاری و مجازی مستقل، بدون شک ذهنيت افکار عمومي بسوي نکات منفي و تنش‌زا گرايش يافته و وضعيت را ناشي از ناتواني مديران، بي‌توجهي مسئولان به مشکلات جامعه، بي‌احترامي به حقوق شهروندي و شکل‌گيري رانت در تاريک‌خانه مديريت توسعه مي‌دانند. 

*کارشناس ارشد جامعه شناسی

مطالب ارزشمندتان را برای ما به آدرس: sabzevarnegar@gmail.com ارسال کنید.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
یادداشت ها

افکار عمومي و چند نکته ! ​

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

از شریعتی ساواکی تا مصدق انگلیسی!!

دولت تا اطلاع ثانوی تدارکاتچی است!

برای مردی از تبار خدمت و فروتنی!

چرا سیاست در ایران بسیار جذاب است؟

مردانی که افسار رفتار و زبان خود را ندارند از رفتن به ورزشگاه محروم شوند

باید ضمانت اجرایی منشور حقوق شهروندی تضمین شود

تمامی تلاشم را در جهت دفاع از کیان آموزش و پرورش به کار خواهم بست

فاشیسم دم در ایستاده است!

گریس چرخ های بوروکراسی

مبارزه با اژدهای هفت سر فساد

نقطه پایانی بر یک آپارتاید!

نوید بازگشت امید به سیاست ایران!

از انقلاب دفاع می کنم

حجاب انقلابی و انقلاب حجابی

با وجود هزار انتقاد ریز و درشت

دوازده اشتباه جمعی زمانه ی انقلاب 57

«رفراندوم»؛ راهِ حل اختلاف درباره ی چگونگی نظر «مردم»

شکست اخلاقی آموزش و پرورش

ديكتاتور، تنهاست

جامعه زخم‌خورده اژدهای کومودو

ارزیابی کارنامه شبکه های اجتماعی در اعتراضات اخیر

سهم خواهی بی ثمر

بیانیه انجمن اسلامی معلمان سبزوار پیرامون اعتراضات اخیر کشور

بازخوانی حادثه‌های اخیر و مساله‌ی امنیت ایران

برای گشایش فضای گفت‌وگو و اعتراض اقدامات عملی صورت گیرد

بازیچه بیگانگان یا آتشفشان‌های خودساخته؟

از روحانی ناامیدیم ولی از خودمان نه!

استاني شدن بودجه آموزش‌و‌پرورش؛ فرصت يا چالش‌؟