کد خبر : 9634
Print
حسین طاهری فرد:

افکار عمومي و چند نکته ! ​

جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۲۹

Image titleسبزوارنگار/افکار عمومي و چند نکته ! 

حسين طاهري‌فرد*
 
در بين پديده‌هاي جمعي که مي‌تواند سرنوشت جامعه‌ها را رقم زند، «افکار عمومي» گسترده‌ترين و آشکارترين آنهاست. بي‌شک افکار عمومي هر جامعه در بستر قالب‌هاي ارزش اجتماعي و فرهنگي آن جامعه شکل مي‌گيرد و تحول مي‌پذيرد. در گذشته‌هاي نه ‌چندان دور که هنوز رسانه‌هاي اجتماعي يکي پس از ديگري پا به عرصه وجود نگذاشته بودند، افکار عمومي به وسيله دهان و گوش ساخته مي‌شد و ماه‌ها و شايد سال‌ها طول مي‌کشيد تا خبر و يا واقعه‌اي گسترش عمومي پيدا کند و در نتيجه خود به خود از اثر مي‌افتاد. اما امروزه خبرها از طريق رسانه‌هاي مجازي و شبکه‌هاي اجتماعي در يک لحظه در اختيار همه مردم، بلکه کشورها و جهان قرار مي‌گيرند و زمان و مکان را تسخير مي‌کنند و مرزهاي اجتماعي، سياسي و ملي را در مي‌نوردند. افکار عمومي که در علوم سياسي با «اراده ملي» يکسان گرفته مي‌شود چيزي جز «صداي مردم» نيست. صدايي که شايد بعضي‌ها نمي‌خواهند بشنود و بي اهميت از کنار آن مي‌گذرند. حکايت اين روزهاي جامعه ما، حکايتي عجيب و غريب است. 
عملکرد اين روزهاي روحاني و مردان تصميم‌سازش، در حوزه اقتصاد و حقوق شهروندي مورد انتقاد افکار عمومي است. ذر حالي که رسانه و چهره‌هاي اصول‌گراي تندرو تمامي مشکلات سياسي- اقتصادي کشور را به فيلتر نشدن تلگرام گره زده‌اند، دولت‌مردان اعتدال منفعلانه در مقابل تهديد فضاي باز رسانه‌اي و گردش آزاد اطلاعات که بخشي از دستاورد دولت روحاني در راستاي توسعه سياسي کشور است سکوت کرده‌اند.  
در جامعه امروز، رسانه‌هاي ديجيتال و شبكه‌هاي اجتماعي رسالت جريان آزاد اطلاعات و اخبار را بر عهده دارند و زبان گوياي جامعه براي انتقال مطالبات به حاکميت هستند تا از اين طريق به شفافيت عملکرد مسئولان، منطقي نمودن مطالبات مردم و واقعي کردن قضاوت افکار عمومي کمک نمايد. 
رويکر نامناسب دولت در خصوص اصل آزادي ارتباطات در چارچوب قانون و وضعيت تلگرام موجب انتشار اخبار واهي و تکذيب‌هاي پي در پي شده است. بي‌گمان نگراني افکار عمومي نسبت به بسته‌شدن فضاي باز رسانه‌اي و گردش آزاد اطلاعات و ترديد نسبت به امکان تحقق وعده‌هاي دولت در خصوص حقوق شهروندي تبعات منفي اجتماعي - سياسي بدنبال خواهد داشت. 
شوربختانه گويا کساني نمي‌خواهند بپذيرند که بايد به «رسانه‌ها» به عنوان رکن چهارم دموکراسي اهميت داد و در تلاش براي محدود کردن گردش آزاد اطلاعات هستند چراکه گردش آزاد اطلاعات و اخبار «قدرت» آنان را تضعيف مي‌کند. بي‌گمان در جوامعي که حاکميت رابطه مستمر با رسانه‌هاي جمعي (نوشتاری و مجازی) دارد افکار عمومي نگرشي منطقي و ديدگاهي مثبت به شرايط حاکم بر جامعه داشته و در وضعيت‌هاي نامناسب به جاي اينکه دست به اعتراضات خشن بزند ميزان تحمل خود را بالا برده و آماده حمايت از دولت مي شود. 
امروزه با توجه به نقش مهمي که رسانه‌هاي ديجيتال و شبكه‌هاي اجتماعي در جهت‌دهي افکار عمومي دارند، سياست‌مداران بيش از هر زمان ديگري نيازمند درک ضرورت وجودي آنها هستند چرا که تاثير رسانه‌هاي مجازی بر رفتارهاي اجتماعي غير قابل کتمان است. آنان نبايد فراموش کنند که در نبود رسانه‌هاي نوشتاری و مجازی مستقل، بدون شک ذهنيت افکار عمومي بسوي نکات منفي و تنش‌زا گرايش يافته و وضعيت را ناشي از ناتواني مديران، بي‌توجهي مسئولان به مشکلات جامعه، بي‌احترامي به حقوق شهروندي و شکل‌گيري رانت در تاريک‌خانه مديريت توسعه مي‌دانند. 

*کارشناس ارشد جامعه شناسی

مطالب ارزشمندتان را برای ما به آدرس: sabzevarnegar@gmail.com ارسال کنید.

نظر دهید ...
نظر شما :
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیکی :
تصویر امنیتی :
CAPTCHA
نظرات شما ...
آخرین اخبار

مجوز هفته نامه ملک بیداری ویژه سبزوار صادر شد

افکار عمومي و چند نکته ! ​

دفتر صنایع دانشگاه حکیم سبزواری با حضور مسولان و فعالان عرصه صنعت سبزوار و مسولان و اساتید دانشگاه افتتاح شد

بیش از 9 هزار دانش آموز سبزواری خدمات دندانپزشکی گرفتند

تقدیر از فرماندار ویژه سبزوار به عنوان مقام برتر استان در جشن نوروزگاه

ذخیره ۴۰هزار تن گندم در سیلوهای سبزوار

لزوم همکاری تمام نهادها برای مقابله با تکدی گری در سبزوار

مشکل اصلاح‌طلبان این است که نمی‌گویند چگونه می‌خواهند شعارهای خود را محقق کنند

رئیس‌جمهور واقعی، مقام رهبری است

حمایت از کالای ایرانی به فرهنگ سازی نیاز دارد

از شریعتی ساواکی تا مصدق انگلیسی!!

دولت تا اطلاع ثانوی تدارکاتچی است!

برای مردی از تبار خدمت و فروتنی!

وضعیت مرکز معاینه فنی خودرو سبک بیهقی سبزوار افتضاح است

امور شرعی با اجبار و تحمیل سازگار نیست

هلال احمر در نهادینه سازی فرهنگ رانندگی پیشگام است

تحمل جامعه؛ حدی دارد

نباید در اطلاعات مردم سرک کشیده شود

⁣رفراندوم حقِ نسلِ جدید است

سبزوار؛ خانه تاریخی استیری

حذف کنکور 97 برای هنرجویان شاخه فنی و حرفه‌ای

افشای اطلاعات شخصی مشترکان توسط اپراتورها ممنوع شد

سالانه ۱۶۰ نخبه به جمعیت نخبگان خراسان رضوی افزوده می شود

تصفیه ‌خانه شهرک صنعتی سبزوار احداث می شود

کسب مقام دوم رقابت های قهرمانی هندبال دختران دانشجوی دانشگاه های منطقه ۹ کشور توسط تیم دانشگاه حکیم سبزواری

چرا سیاست در ایران بسیار جذاب است؟

بزرگداشت حکیم حاج ملاهادی سبزواری در سبزوار

پژوهشگران برتر دانشگاه حکیم سبزواری تقدیر شدند

حکیم سبزواری به عنوان خاتم الفلاسفه شناخته می شود

حمید ضیایی‌پرور مدیرکل مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها شد